hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.076,01 % 0.077
SON DAKİKA

Kadınlara kafede meme sağlığı anlatıldı

Son Güncelleme :

10 Mart 2017 - 0:06

/ 487 views kez okundu.
Kadınlara kafede meme sağlığı anlatıldı

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, bir kafede kadınlara meme kanseri ve sağlığı hakkında bilgi verdi. 
ADANA (GÜNEY HABER) – Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, bir kafede kadınlara meme kanseri ve sağlığı hakkında bilgi verdi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, Gazipaşa Bulvarı’ndaki bir kafeye gitti.
Burada oturan kadınlara meme sağlığını anlatan Demircan, hastalığa en çok genç kadın nüfusta rastlandığını belirterek kadınların mutlaka tarama testlerini yaptırmalarını ve el yordamıyla kendi kendilerini muayene etmeleri gerektiğini vurguladı.
Erken teşhiste hastalığı yenme ihtimalinin çok yüksek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demircan, düzenli ve dengeli beslenmenin önemine, çocuk doğurmadan hormon alınmaması gerektiğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanserinin, kadının yaşamının yanında kadınlık kimliğini de tehdit ettiğine dikkat çekerek, Amerika’da her 8 kadından birinin, Türkiye’de ise yakın zamana kadar her 12 kadından birinin meme kanseri olma riski taşıdığını söyledi. Demircan, “Türkiye’de kadının iş ve sosyal yaşamın içerisine girmeye başlamasıyla beraber bu rakam günümüzde gelişmiş ülkeler seviyesine geldi” dedi.
Meme kanserinin kadın kanserleri içerisinde birinci sırada yer aldığını ve kadın ölümlerinin en önemli ikinci nedeni olduğunu anlatan Prof. Demircan, ülkemizde her yıl yaklaşık 30 bin yeni meme kanseri tanısı konulduğunu da belirtti.