logo

06 Ağustos 2018

Kamyoncular çözüm bekliyor

Yük taşımacılığı yapan kamyon ve TIR sürücüleri, karayollarında yer alan kantarların birbirinden farklı sonuçlar gösterdiğini belirterek, “Aynı aracı güzergahımızdaki her kantar farklı ölçüyor. Zaman aralarında 300 kilo kadar fark olabiliyor. Ayrıca çift kantar olmasına rağmen ikincisini açmıyorlar” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yük taşımacılığı yapan kamyon ve TIR sürücüleri, karayollarında yer alan kantarların birbirinden farklı sonuçlar gösterdiğini belirterek, “Aynı aracı güzergahımızdaki her kantar farklı ölçüyor. Zaman aralarında 300 kilo kadar fark olabiliyor. Ayrıca çift kantar olmasına rağmen ikincisini açmıyorlar” dedi.

Kamyoncuları temsil eden sivil toplum örgütleri ile meslek odalarının kamyoncuların ve TIR’cıların sorunlarına çözüm üretmediğini ileri süren TIR sürücüsü Hasan Çakmakkaya, kamyon ve TIR sürücülerinin uzun zamandan bu yana sorunlarının artarak devam ettiğini kaydetti. Sorunlarına çözüm isteyen Çakmakkaya, araçların tartan kantarların denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Kamyon ve TIR’ların ağır vasıtalar olduğunu ve her birinin onlarca ton yük taşıdığını ifade eden Çakmakkaya, “Bu araçların durması demek yakıt tüketiminin artması demek. O yüzden bu araçların dur-kalk yapmadan kantarlardan geçmesinde büyük fayda var. Fakat kantar istasyonlarının büyük bir bölümünde çift kantar olmasına rağmen sadece bir tanesi çalıştırılıyor. 2. kantar çalıştırılmıyor. Bu nedenle de karayollarında zaman zaman TIR ve kamyonlar uzun kuyruklar oluşturabiliyor.” dedi.

KAPASİTENİN ÜZERİNE ÇIKMANIN CEZASI VAR

Her bir aracın taşıyabileceği yük kapasitesinin olduğunu ve bunun üzerinde yük taşıyan araçlara ceza yazıldığını belirten Çakmakkaya, “Aracımızı yük yüklediğimiz firmalarda tartıyoruz. Sonra karayoluna çıktığımızda güzergahımızda bulunan ilk kantara girdiğimizde, o kantar firmanın kantarından farklı tartıyor. Güzergahta yer alan ikinci kantarsa yine diğerlerinin ölçtüğü sonucu vermiyor. Bazen kantarlar arasında 300 kilo farklı bile çıkabiliyor. Kamyon ve TIR sürücüleri olarak, yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Çünkü, yük kapasitemizin 1 kilo üzerine çıktığımızda büyük para cezası ödemek zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
161 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.