logo

08 Temmuz 2019

Kavunda hasat devam ediyor

Karpuzu ve kavunu ile meşhur olan Adana’da açıkta yetiştirilen ürünlerde hasat devam ediyor. Mayıs ayında Tuzla bölgesinde seralarda yetiştirilen karpuz ve kavun hasadının Eylül ayı sonuna kadar devam ettiğini kaydeden üreticiler, Eylül ayında hasat edilen karpuz ve kavunun daha da lezzetli olduğunu söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Karpuzu ve kavunu ile meşhur olan Adana’da açıkta yetiştirilen ürünlerde hasat devam ediyor. Mayıs ayında Tuzla bölgesinde seralarda yetiştirilen karpuz ve kavun hasadının Eylül ayı sonuna kadar devam ettiğini kaydeden üreticiler, Eylül ayında hasat edilen karpuz ve kavunun daha da lezzetli olduğunu söyledi.

Adana’nın denize yakın bölgelerinde seralarda turfanda olarak yetiştirilen karpuz ve kavun hasadında son günler yaşanıyor. Adana’da ilk olarak denize yakın bölgelerde yetiştirilen ürünler hasat edilirken, son olarak da Karaisalı ve Pozantı’da yetiştirilen ürünler hasat ediliyor.

Karpuz ve kavun üretiminde marka olan Karaisalı’da kavun hasadının devam ettiğini belirten Üretici Harun Konar, “Karaisalı’nın meşhur kavun ve karpuzunda hasat devam ediyor. Bu yıl ki kavunlar diğer yıllarda da olduğu gibi çok lezzetli. Ancak sezon sonu olan kavunlar daha da lezzetli oluyor. Şuanda kavunlar bal gibi tatlı. Tek can sıkıcı taraf ise fiyatların düşmesi ve üreticilerin bütün ümitlerini bağladıkları ürünlerinin para etmemesidir.” ifadelerini kullandı.

Fiyatlar gittikçe dibe vuruyor

Kavun ve karpuzda fiyatların gittikçe dibe vurmasından dert yanan Harun Konar; “Şuanda piyasaya baktığınızda kavun ve karpuzların fiyatlarının gittikçe düştüğünü görebilirsiniz. Tüketiciler için sevindirici olan bu durum biz üreticiler için ise çok üzüntü vericidir. Çünkü bütün bir yıl emek verilen ürünün bu şekilde para etmediğini görmek elbette bizleri çok üzüyor. Fiyatların seyrine baktığımızda daha da aşağı düşeceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Share
957 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.