logo

Kentkart dolum merkezleri arttırılmalı

Adana’da toplu taşıma araçlarında nakit para kullanımı resmi olarak kalktı.

Ancak otobüsçüler ve dolmuşçular yeni kararın uygulamaya da geçmesini istiyor. Bir elinde direksiyon, bir elinde de para sayan toplu taşıma araçlarının sürücüleri, artık para hesabı yapmak istemiyor.

Tabi bu en doğal hakları…

Bir zamanlar muavinler vardı. Muavinler yapılan uyarılara rağmen ne kıyafet olarak ne de üslup olarak kendilerini düzeltmediler. Ve gelen şikâyetler üzerine artık yetkililer muavin uygulamasına son verdi. Otobüslerde muavin uygulaması son bulunca, bu kez işin tüm yükü otobüs şoförlerinde kaldı.

Muavin uygulaması son bulunca otobüs şoförleri bir taraftan duraktan durakta bekleyen yolcularını toplama, bir taraftan durak da bekleyen diğer insanların sorularına cevap vermeye, diğer taraftan da otobüse binen yolcuları hem takip etmek, hem de ücretlerini tahsil etme işini tek başlarına yapmak zorunda kaldılar.

Ve artık bu işten oldukça yoruldular. İşlerinin en azından bir tanesinden kurtulmanın yoluna bakıyorlar. O yüzden otobüslerde nakit para kullanımının kaldırılmasını en başta otobüsçüler istiyor. Ve bu işin ucu bırakılmasını hiç ama hiç istemiyorlar. Uygulama henüz yeni başladı, başlamadan önce araçlarda duyuru yapıldı. Ama yapılan bu duyurulara rağmen insanlar hala toplu taşıma araçlarına nakit para ile binmeye çalışıyor. Peki bu iş böyle nereye kadar gidecek?

Öyle ya, madem böyle bir uygulama başlatıldı, o zaman sonu da getirilmeli. Yani uygulama tamamen kart üzerinden yürütülmeli. Şuanda dolmuş ve otobüslerde tek kullanımlık kartlar mevcut. Direksiyonda onlarca insanın canını teslim ettiği otobüsçü neden aracında kart satsın. Yani madem direksiyonda yine alışveriş yapacak bu adamlar, ne anladık biz bu işten o zaman?

Alışkanlıklar elbet kolay bırakılmıyor. Ama alışkanlıkların bırakılması içinde bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Şoförlere sınırlı sayıda kart vermek, kartı olmayan insanlara bu sınırlı kartları 2 – 3 katına satmak veya benzer uygulamalar yapmak mümkün…

Ama bunlara ne gerek var? İlk önce bir karar alınmadan önce, ilk olarak o konuda neden böyle bir karar alındığının insanlara anlatılması ve açıklanması gerekiyor. Şuanda pek çok insan bu uygulamanın neden başlatıldığını bilmiyor.

Bilmediği gibi kent kart dolum merkezi sayısı o kadar az ki; insanlar kartlarını doldurtacak yer bulamıyor. Hal böyle olunca insanlar kartlarını doldurtacak yer bulamıyor. O yüzden önce her yönüyle alınacak kararın alt yapısının oluşturulması gerekiyor, ardından da uygulamanın başlatılması…

Bence başlatılan uygulamanın selameti için ilk önce insanların uygulama hakkında bilgilendirilmesi ve bu esnada kent kart dolum merkezlerinin sayısının artırılması gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra araçlarda bulundurulan kent kartların normal ücretin üzerinde satılması gerekiyor.

Yoksa alınan karar uygulamaya geçmez. Alınan kararı her zaman halkın desteklemesi gerekiyor. Alınan her kararın aslında 3 ayağı bulunuyor. Kararı alan kişi veya kişiler, kararı uygulayanlar ve kararı uyanlar… Burada kararı alan ve kararı uygulayanlarda sorun yok. Karara uyması gereken, kararı desteklemesi gereken insanlarda ise büyük bir zafiyet var. İşte bunu ortadan kaldırmak ve kararın başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve otobüs ile dolmuşçu esnafını bu dertten kurtarmanın yolu halkı bilgilendirmeden ve bilinçlendirmeden geçiyor.

 

Share
6733 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.