Adana Güney Haber

Kiralık araçlarda kalite sorunu

Kiralık araçlarda kalite sorunu
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
31 views
11 Temmuz 2019 - 1:34

Otomobil sektöründe onlarca hatta yüzlerce hile yapıldığını hemen hemen her gün haberlerde görüyor ve okuyoruz. Bu konuya da acilen önlemlerin alınması gerekiyor. Devlet tüketicilerin almış olduğu ürün veya hizmetleri pek çok sektörde denetliyor. Fakat özellikle ikinci el araç alımında ve satımında ya da kiralanmasında kağıt üzerindeki kriterleri baz alıyor.
Günümüzde insanlar şu anda fiyatların belirsiz olmasından dolayı 2. el araç almaktansa ihtiyacı olduğunda kiralamayı tercih ediyor. Bu nedenle oto kiralama sektöründe hizmet veren firma sayısı her geçen gün daha da artıyor. İşyeri sayısı artarken kiralanmak suretiyle trafiğe çıkan araç sayısı da buna bağlı olarak her geçen gün çoğalıyor.
Burada dikkat çekmek istediğim konu; kiralanan araçların kalitesi…

Maalesef kiraya verilen araçların büyük bir kısmı daha öncesinde kazaya karışmış veya ağır hasarlı araçlardan oluşuyor. Düşünün ki; bir araç trafik kazası yapmış ve kaza esnasında takla atarak resmen hurdaya çıkmış. Fakat bu aracın sonuç itibarıyla bir şasi numarası, bir motor numarası ve bir de plakası bulunuyor. İşte bu sebeplerden dolayı bir araç ne kadar büyük bir kaza ya karışmış olursa olsun tamir ediliyor ve dışarıdan bakıldığında kusursuz hale getiriliyor.

Siz araca bakıyor ve beğeniyorsunuz ancak aracı teslim alıp kullanmaya başladıktan sonra sorunlar gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bakıyorsunuz kiralanan araçların lastikleri bile ya çıkma lastikler, ya ikinci el lastikler veya yan sanayi lastikler. Yine kiraya verilen araçlara bakıyorsunuz kapıları bile doğru düzgün açılıp kapanmıyor.
İnsanlar 1 yaşında, 2 yaşında veya 3 yaşında bir araç kiraladığın düşünüyor. Fakat trafiğe çıktığında kullandığı aracın her bir yerinde ayrı bir ses geldiğini, aracın performanslı çalışmadığını ve yolda ilerlerken yol tutuşunun çok düşük olduğunu fark ediyor. Fakat yapacak bir şey yok. Çünkü kiraladığı araç kağıt üzerinde kusursuz olarak görülüyor. Bu nedenle kiraladığı araçla hiçbir can güvenliği olmadan trafikte seyretmek zorunda kalıyor
Aracın motoru ve iskeleti dışında hemen hemen bütün parçaları değiştirilmiş. Böyle bir araç ne kadar sağlıklı olabilir ya da ne kadar rahat bir sürüş keyfi sunabilir?
Bu nedenle kiraya verilen araçların bile denetlenmesi ve araç kiralayan kişilerin de kiraladıkları araçlarda yaşadıkları kalite sorunun sona erdirilmesi gerekiyor.


# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -