Adana Güney Haber

Kiraz da fiyatlar düşüyor

Kiraz da fiyatlar düşüyor
677 views
18 Temmuz 2020 - 2:43

Bu sene kirazın veriminin yüksek olmasından ve genellikle de hastalık vurmamasından dolayı kiraz hasadı bereketli geçiyor. Kiraz üreticileri ise verimin yüksek olmasına, hasadın bereketli geçmemesine rağmen, kirazlarının tahmin ettikleri kadar para etmemesinden şikayet ediyor.

(HABER MERKEZİ)-Yaz mevsiminin önemli meyvelerinden bir tanesi olan kiraz pazarlardaki ve meyve tezgahlarındaki yerini almıştı. Bu sene kirazın veriminin yüksek olmasından ve genellikle de hastalık vurmamasından dolayı kiraz hasadı bereketli geçiyor. Kiraz üreticileri ise verimin yüksek olmasına, hasadın bereketli geçmemesine rağmen, kirazlarının tahmin ettikleri kadar para etmemesinden şikayet ediyor.

Kirazda hasat büyük bir hızla devam ediyor. Üreticilerin bütün bir yıl büyük emekler vererek bakıp büyüttükleri kirazlar da hasadın artması ve ürünün bollaşması ile birlikte fiyatlar da azalmaya başladı. Şuanda pazarlarda ve manavlarda kirazın kilogram fiyatı 3 buçuk lira ile 4 lira arasında satılıyor. Elbette bu fiyatlarda tarlalarda, ürün başında yarı fiyatının da altına düşüyor. Üreticiler ise fiyatların düşmemesini ve ürünlerinden az da olsa kazançlı çıkmak istiyorlar.

Hasat arttıkça ürünlerin fiyatlarının düşmesinden endişeli olduklarını ifade eden Halit Hasan Uğur; “Kirazlarda bu sene verim çok iyi oldu. Hastalık ve böceklerin de zarar vermediği kirazlar hem çok lezzetli hem de çok büyük. Ancak kiraz ne kadar kaliteli olursa olsun fiyatı her geçen gün düşüyor. Tezgaha ilk çıktığı ilk anda kiraz çok pahalı idi. Ancak şuanda hasat arttıkça piyasada ürün bollaşıyor ve haliyle de fiyatlar azalıyor. Umarız fiyatlar geçen yıl olduğu gibi dibe vurmaz ve üretici zarar etmez.” ifadelerini kullandı.

Yıl boyu bin bir emek vererek en iyi ürünü elde etmeye çalıştıklarını belirten Uğur; “Emek vermeden hiçbir şey olmuyor. Hele de bu bir meyve ise daha çok emek istiyor. Böceğe karşı ayrı ilacı, hastalıklara karşı ayrı ilacı, gübresi derken çok emek verdim bu ağaçlara bu meyvelere. Her şeyden vazgeçtim en azından ilaç paralarını çıkarsa ona da razıyım ancak fiyatlar böyle düşmeye devam ederse zararımız büyük olur.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin