Adana Güney Haber

Kış mevsiminde kilo alımına dikkat

Kış mevsiminde kilo alımına dikkat
304 views
05 Ekim 2021 - 15:05

Kış mevsimi kilo alınmasına oldukça müsait bir mevsim olduğu için kış mevsiminde alınan kilolar, yaz mevsimi öncesinde insanlar için büyük sorunlar meydana getirebiliyor. Yaz mevsiminde insanlar genelde fazla kilolarından kurtulurken diyetisyenler, yazın tutulan formun korunması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

(HABER MERKEZİ) Kış mevsimi kilo alınmasına oldukça müsait bir mevsim olduğu için kış mevsiminde alınan kilolar, yaz mevsimi öncesinde insanlar için büyük sorunlar meydana getirebiliyor. Yaz mevsiminde insanlar genelde fazla kilolarından kurtulurken diyetisyenler, yazın tutulan formun korunması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Kış mevsimi, havaların soğuk olması nedeni ile yiyecek ve içecek tüketiminin artması, evde daha çok zaman geçirilmesi ile birlikte hareketsiz yaşamın insanları etkisi altına almasına neden olması ile birlikte kış mevsimi insanların kilo aldığı bir mevsim oluyor. Yaz mevsiminde ise alınan bu kilolar geri veriliyor. Yeniden kilo almamak ve forma görünmek için kişilerin kendilerine bir beslenme programı hazırlamasını tavsiye eden diyetisyenler, yazın da kışın da bu programlara uyulmasını tavsiye ediyorlar.

Kilo alımının en yoğun olduğu dönemin kış mevsimi olduğunu, bunu birçok faktör tetiklediğini belirten Uzman Diyetisyen Melisa Sırma; “Kış mevsiminde insanlar diğer dönemlere nazaran daha çok kilo alırlar. Buna neden olan birçok etmen sayabiliriz. Bunlar arasında ilk sırada kış mevsiminde yapılan hareketlerin, atılan adımların daha sınırlı olmasını sayabiliriz. Hareketsizlik zaten başlı başına kilo alınmasının en büyük faktörüdür. Bunun yanı sıra yiyecek ve sıcak içeceklerin kış mevsiminde tüketimlerinin artması da kilo alınmasından büyük bir role sahiptir. Bu kilolar yazın ise büyük sıkıntı oluyor ve insanlar genelde yaz mevsiminde zayıflıyorlar. Ancak zayıflık sadece hoş görünmek değildir, aynı zamanda sağlık için de gereklidir bu nedenle formunuz mevsimlik değil kalıcı olsun. Mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde beslenme düzeni oluşturun ve buna kati suretle uyun.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu