logo

Kışlık marul hasadı devam ediyor

Kış mevsiminde yeşil rengi ile tarlaları süsleyen marulun hasadına devam ediliyor. Güz döneminde ekimine başlanılan ve yaklaşık 3-4 ay boyunca hasadına devam edilen kışlık marulun hasadı Çukurova’nın bereketli topraklarında sürüyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Kış mevsiminde yeşil rengi ile tarlaları süsleyen marulun hasadına devam ediliyor. Güz döneminde ekimine başlanılan ve yaklaşık 3-4 ay boyunca hasadına devam edilen kışlık marulun hasadı Çukurova’nın bereketli topraklarında sürüyor.

Ekim- Kasım aylarında ekimi yapılan kışlık marulun hasadına devam ediliyor. Salataların, çiğ köftelerin ve kısırların olmazsa olmazı olan marul, tarlalardan taze taze koparılarak pazarlara oralardan da evlerimize gelmeye devam ediyor. Kış mevsiminin en önemli sebzelerinden olan kışlık marulun hasadı devam ederken üreticiler ise marulun tarla fiyatı ile pazar fiyatı arasında büyük uçurumlar olduğunu bu dururum da üreticileri olumsuz etkilediğini ifade ediyorlar.

Tarlada tanesi 75 kuruşa satılan marulun pazarlarda, manavlarda 2 buçuk lira 3 lira arasında satıldığını, bu durumun da üreticileri gerçekten çok zorladığını belirten Ahmet Kayabaşı; “Biz şuanda tarlarımızda kışlık marulumuzun hasadını gerçekleştiriyoruz. Marulun ilkbaharda da ekimi yapılıyor ve yazın da hasadı yapılıyor ancak kış marulu hava şartlarından dolayı daha çok lezzetli oluyor ve üreticiler genellikle kış marulunu tercih ediyorlar. Marul ekimi ve toplanması emek isteyen bir üründür. El marifetiyle toplanır ve genellikle işçiler toplar büyük tarlalarda. Ancak bizden 60 ile 75 kuruşa alınan marullar, pazarlarda ve manavlarda 2 buçuk lira 3 lira arasında satılıyor. Arada çok büyük bir fiyat farkı var ve biz üreticiler olarak bu kadar büyük bir fiyat farkına karşıyız.” ifadelerini kullandı.”

Sattıkları fiyatlardan bırakın kar etmeyi masrafları bile zor karşıladıklarını belirten Kayabaşı; “Marulun ekimi her yıl artıyor. Genellikle büyük tarlalarda ekim yapıldığı için marulun ekimi ve toplanmasında işçi çalıştırıyoruz. Aynı zamanda ürünün büyümesi ve hasat zamanına gelmesine kadar katlandığımız masraflarımız var. Sattığımız fiyatlar masraflarımıza anca yetiyor. Tarla satış fiyatlarının da artmasını istiyoruz.” dedi.

Share
293 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.