logo

23 Aralık 2017

Koç: FETÖ 8 aşamalı bir plandır

Uluslararası Güvenlik Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Koç, Fethullah Gülen ile İspanya’daki Jose Maria Sicilia dünya sahnesine Papa 2. Jean Paul’ün taşıdığını belirterek FETÖ’nün 8 aşamalı bir plan olduğunu söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Uluslararası Güvenlik Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Koç, Fethullah Gülen ile İspanya’daki Jose Maria Sicilia dünya sahnesine Papa 2. Jean Paul’ün taşıdığını belirterek FETÖ’nün 8 aşamalı bir plan olduğunu söyledi.

Çağ Üniversitesi Uluslararası Güvenlik Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Murat Koç, FETÖ yapılanması ile önemli değerlendirmeler yaparak, dünyadaki gider terör yapılanması ile FETÖ yapılanmasını karşılaştırdı. FETÖ ile dünyadaki en yakın örneğinin İspanya’daki Jose Maria Sicilia olduğunu belirten Doç. Dr. Murat Koç, “Bunları bir araya getiren papa 2. Jean Paul olmuştur. Papa 2. Jean Paul 1990 yılları sonunda Fethullah Gülen’in elinden tutup dünya sahnesine taşıyan ve Jose Maria Sicilia’yı da Aziz yapan papa olarak tanındı. Aslında baktığımız FETÖ ile Sicilia’nın birbiriyle çok fazla ortak yönü bulunuyor.” dedi.

 ÖZEL TEKNİK VE TAKTİKLER GELİŞTİREBİLİRLER

Gün geçtikçe ortaya yeni yeni bilgilerin çıktığını ve tahmin edilenlerden daha çok birbirine benzeyen paradigmaların olduğunu belirten Doç. Dr. Koç, “Bunlar istediği kılığa girebilen ve 8 aşamalı bir plan içerisinde sızmış oldukları topluluklar veya toplumsal sosyal birimlerde hemen varlık bulabilen bir terör örgütüdür. Girdikleri yerlerde özel teknik ve taktikler geliştiren birbirine çok benzeyen yapılardır. Kişilik kürkü ile beraber özellikle içinde var oldukları topluma yerleşirler. Yine yerleştikleri bölgelerden diğer bölgelere sıçrayan ki İspanyada da aynı şekilde gerçekleşmiştir. Karar organlarına sızarak bütünleşme aşamasından geçmiş ardından da toplumun zayıf kesimleri içerisinde etkinleşerek zaman içinde toplumdan aldıkları güç ile büyürler.” diye konuştu.

 KENDİNE TERNOKRAT VE ARİSTOKRAT AĞLARI OLUŞTURUYOR

FETÖ’nün belirli bir sistem ile hareket ettiğinin altını çizen Doç. Dr. Koç, “Dar gelirli ailelerin çocukları için ikbal ve iktidar tarikatı olarak tanımlanıyor. Bu avantajları çok iyi değerlendirmiş ve özellikle rejimi kuşatarak işlevselleşerek organik birleşme ve birliktelikler ile beraber ahretten çok dünyevi işler ile iştigal eden sözde din görünümlü yapılar. Son olarak son iki safhasında uyum safhasına getirip eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, ekonomi, siyaset ve medya kanallarında da aktif hale gelerek kendisine uygun olarak teknokrat ve aristokrat ağı oluşturuyor. Ve bu ağ ile birlikte devletin ilgili birimlerinde özellikle ordu, polis, jandarma gibi devletin güç odakları içerisinde varlık göstermek suretiyle devletin tamamını ele geçirmeye çalışan yapılar olarak bunları tanımlayabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

 DÜNYADAKİ PEK ÇOK TERÖR ÖRGÜTÜYLE ÖRTÜYOR

FETÖ’nün sadece İspanya’daki örgütle değil dünyadaki pek çok terör örgütüyle benzerlik gösterdiğini kaydeden Doç. Dr. Murat Koç, “FETÖ’nün dünyadaki en yakın örneği İspanya… Ama önce Afrika’dan başlamışlar. Bu bilgiler çok gizli bilgiler değil. Fethullah Gülen’in faaliyet gösterdiği tüm alanlar kendi internet sitelerinde hala mevcut duruyor.  Yatılı okullar, kız öğrenci yurtları, erkek öğrenci yurtları, medya organları kuruyorlar. Bunlar birebir birbirinin aynısı ve dünya üzerindeki örgütlerdendir.” dedi.

 UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİ BİRLİKTE YÖNETECEKLERDİ

FETÖ’nün PKK terör örgütünü kendisine kardeş ve yandaş seçtiğine vurgu yapan Doç. Dr. Koç, “PKK ile FETÖ terör örgütleri arasında çok yüksek düzeyde iş birliği bulunuyor. PKK bugün dünyadaki uyuşturucu trafiğini yönetin bir örgüt olmanın dışında Avrupa piyasasını yönetiyor. Eğer 15 Temmuz’da yapılmak istenen darbe gerçekleşmiş olsaydı, FETÖ dünyadaki uyuşturucu trafiğini PKK ile birlikte yönetecekti. Bu konunun da göz ardı edilmemesi ve daha fazla araştırılması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Share
247 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.