hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Komşu’da aşırı sol çifte zafere koşuyor

Son Güncelleme :

21 Mayıs 2014 - 10:28

/ 1.601 views kez okundu.
Komşu’da aşırı sol çifte zafere koşuyor

Yunanistan, Avrupa Parlamentosu seçimlerine 1 hafta kala yerel seçimlerin ilk turu için sandığa gitti. Seçimin ilk turunda Atina başta olmak üzere önemli belediye başkanlığı koltuklarının yeni sahipleri seçilemedi. Ancak aşırı sol parti Syriza’nın adayları genel olarak beklenenin üzerinde oy aldı.

Ana muhalefet partisi Syriza’nın sandıktaki başarısı, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın Yeni Demokrasi Partisi’nin de içinde bulunduğu koalisyon hükümetinin ekonomik krizle mücadelede başarılı başakşehir evden eve nakliyat bulunmadığı şeklinde yorumlanıyor. Bu hafta pazar günü yerel seçimin 2’nci turuyla birlikte Avrupa Parlamentosu’nun vekilleri de seçilecek. Radikal sol parti Syriza’nın iki seçimden de başarıyla çıkması halinde 2 koltuk farkıyla ayakta kalabilen Samaras’ın koalisyon hükümeti belirsizlik içine girebilir.

ATİNA’DA ÖNDE

Belediye başkanı adaylarının seçilmek için yeterli oy alamadığı Atina’daki seçimin ilk turunda Syriza’nın adayı Gavriil Sakellaridis yüzde 32 oy alırken, koalisyon ortağı PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) tarafından desteklenen şimdiki belediye başkanı Yorgos Kaminis yüzde 30’da kaldı. Nakliyat firmaları Seçimlerin ikinci turundan da zaferle çıkacaklarını belirten Syriza Lideri Alexis Tsipras, “Yunan halkı kemer sıkma politikalarına tepkili ve bir çıkış yolu arıyor. Anketler Syriza’nın gelecek pazar yapılacak seçimleri Syriza’nın kazanacağını gösteriyor. Sonuçlar Avrupa’ya da kemer sıkma karşısında gönderilmiş bir mesaj olacak” dedi.

Syriza Lideri, Avrupa radikal solunun da Avrupa Komisyonu Başkanı adayı olarak biliniyor. Syriza, Yunanistan’ın IMF’den destek almasına da karşı çıkıyor.

İPLER PAZAR GÜNÜ KOPUYOR

İlk turda 113 belediye başkanı seçilirken, bölge başkanlığı seçimlerinde ise Epir bölgesinde Yeni Demokrasi Partisi (ND) tarafından desteklenen Aleksandros Kahrimanis yüzde 50.9’luk oy oranıyla ilk turda seçilen tek bölge başkanı oldu. Diğer 212 belediye başkanı ve 12 bölge başkanı seçimi ise pazar günü yapılacak ikinci turda belirlenecek.

AŞIRI SAĞ ATİNA’DA % 15’İ GEÇTİ

Yunanistan’daki yerel seçimlerde aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin Atina’da oy oranını yüzde 15-17 civarlarına çıkarması, tüm ülkede gündem oldu. Parti, 2010 yerel seçimlerinde yüzde 5.3 oy almıştı. Partinin birçok lideri cezaevinde bulunuyor. Parlamentodaki 18 vekilin de dokunulmazlığı kaldırılmıştı.