logo

KÖMÜR KARASI, ‘EKMEK PARASI’

Ekmeğini mangal kömürü hazırlayarak çıkartan kömür ustaları yüzünden kömür karası eksik olmazken, kış mevsiminde çalışmanın yaz mevsimine göre daha kolay olduğunu söylediler.

ADANA (GÜNEY HABER)-Ekmeğini mangal kömürü hazırlayarak çıkartan kömür ustaları yüzünden kömür karası eksik olmazken, kış mevsiminde çalışmanın yaz mevsimine göre daha kolay olduğunu söylediler. Mangal kömürü hazırlayan ustalar için sabah mesaisi günün ışıması ile başlıyor. Mangal kömürü hazırlamak için ilk önce odun hazırlayan kömürcüler, tonlarca odunu ise büyük bir titizlikle dizdikten sonra yakmaya başlıyor. Yaklaşık 60 ton odundan ise 20 ton mangal kömürü elde ediliyor. Elde edilen kömürün ise çok küçük parçalara ayrılmaması gerekiyor.

Hazırladıkları odunların alev almadan yanması gerektiğini kaydeden kömür ustası Erdal Kaleli, “Güneşte iyice kuruyan ağaçlar, ‘harman’ diye tabir ettiğimiz kömür kuyuları üzerinde kule şeklinde diziyoruz. Bazen 20 tonluk bazen de 60 ton odunu dizip yakıyoruz. Odunları büyük bir titizlik ile dizdikten sonra üzerini kum ve toprakla kapatıyoruz. Kömür yapmak için odunların alev almaması gerekiyor. Bunu için hazırladığımız odun kulesinin içine hava girmemesi gerekiyor.

Her bir kuyu içten özel bir yöntemle yakılıyor, içten içe yanmaya başlayan kuyular bazen haftalar süren bir çalışmanın ardından mangal kömürüne dönüşüyor. Yakılan kuyuların başında nöbet tutmak zorundayız. Bazen çocuklarımızı burada bırakmak zorunda kalıyoruz. Kuyu içinde meydana gelecek olağanüstü her durum için tetikte bekliyoruz” diye konuştu.

İTHAL KÖMÜRLER TERCİH EDİLİYOR

Kömür hazırlamanın çok zor bir iş olduğunu kaydeden Erdal Kaleli, “Yüzümüzden kömür karası hiçbir zaman eksik olmuyor. Yaptığımız işin büyük riskleri var. Kurduğumuz ocaklarda ateş çıkmaması ve emeğinin ziyan olmaması için sabaha kadar çocuklar nöbet tutuyor. Son yıllarda ürettiğimiz kömürü istediğimiz fiyatlara satamıyoruz. İthal kömürler nedeniyle bizim ürettiğimiz kömür ikinci sıraya atılıyor. İnsanlar kimyasal malzemelerle hazırlanmış ithal kömürleri tercih ediyor, bu nedenle bizler emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Hazırladığımız mangal kömürünün kilosunu toptancılara ancak 2,5 – 3 liradan satabiliyoruz.” diye konuştu.

Share
169 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.