logo

KORONAYA KARŞI NARENCİYE İLE KORUNUN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de Koronavirüs vakası olduğunu açıklamasından sonra herkes Koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğini araştırıyor. Dünyaca ünlü Doktor Mehmet Öz’de Koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğine dair altın değerinde açıklamalarda bulundu. Dr. Öz, milyonlarca insanın seyrettiği programa katılarak koronavirüs salgınını önlemek adına bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin önemli olduğunu vurgularken koronaya karşı Antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttıran ve güçlendiren C vitamini deposu Turunçgillerin hergün 250mg günde iki kez tüketilmesini önerdi.

(HABER MERKEZİ)- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de koronavirüs vakası olduğunu açıklamasından sonra herkes koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğini araştırıyor. Ünlü Doktor Mehmet Öz’de koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğine dair altın değerinde açıklamalarda bulundu. Öz, milyonlarca insanın seyrettiği programa katılarak koronavirüs salgınını önlemek adına bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin önemli olduğunu vurgularken koronaya karşı Antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttıran ve güçlendiren C vitamini deposu Turunçgillerin günlük olarak 250mg günde iki kez tüketilmesini önerdi.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr.Mehmet Öz, milyonlarca insanın seyrettiği prime time programı ‘The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’da ABD’lilere koronavirüs salgınını önlemek adına Türk tipi el yıkamayı öğretti. Dr. Öz, ‘Turkish Twist’ adını verdiği el yıkama yöntemini anlattı.

Peki, koronavirüse karşı vücut direncimizi artırmak için ne gibi önlemler almalıyız? Koronavirüse karşı hangi besinleri tüketmeliyiz? Uyku düzenimiz nasıl olmalı? İşte Mehmet Öz’ün Corona virüsten korunmak için yapılması gerekenler, Öz’ün paylaşımında yaşam tarzından, kişisel hijyene, yemek alışkanlıklarından, bağışıklık sistemi güçlendirmeye birçok etkin yöntem bulunurken, 7 saat gece uykusu, bağışıklık sistemini desteklemesi için meditasyon, gün aşırı düzenli olarak yarım saatlik periyotlarla egzersiz gibi öneriler yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de tekrar tekrar uyardığı bağışıklık sisteminin kuvvetlendirme ile ilgili de Mehmet Öz; grip aşısı olmak, C ve D3 vitamini almak ve sebze, meyve tüketimini öneriyor.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz, yayımladığı bir video ile corona virüs salgınına karşı alınabilecek önlemleri anlatarak, paniğe gerek olmadığını söyledi. Öz, basit önlemlerle virüsten korunulabileceğini açıkladı.

Çoğu vakanın şiddetli olmadığını söyleyen Mehmet Öz, “En yüksek risk altında olanlar yaşlı insanlar. Astım, diyabet, kalp hastalığı gibi kronoik rahatsızlığı olanlar da ciddi bir enfeksiyon geliştirme riski altında” dedi.

ÖZ’ÜN CORONA VİRÜSTEN KORUNMA PLANI

YAŞAM TARZI:  Yeterli uyuduğunuzdan emin olun, 7 saat gece uykusu. Düzenli egzersiz: gün aşırı yarım saat egzersiz yapmaya çalışın. Soluduğunuz havanın kalitesini arttırın: havanın kuru olması, soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğalması için ideal ortam oluşturmaktadır o yüzden hava nemlendiricisi kullanın. Hepa filtreleri nemlendiriciler havadaki virüs partiküllerinin sayısını azaltır.

Meditasyon yapmak bağışıklık sistemini destekleyebilir.

HİJYEN: El sıkışmayın: el sıkışma, fist-pumping dediğimiz yumruk tokuşturma işleminden 10 kat daha fazla mikrop aktarır. Eşinize dostunuza başınızla selam verin.

Yüzünüze dokunmayın: Corona virüsler birçok yüzeyde bir haftadan fazla yaşayabilir, parmaklar 1 saatte onlarca virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarır. El yıkama süresini 3 katına çıkarın: sadece yüzde 5’imiz su ve sabunla 20 saniye el yıkıyor. En az yüzde 60’lık alkol içeren el dezenfektan kullanın. Yüzeyleri dezenfekte edin: mikropları bir yüzeyden diğerine yayabilecek mendiller yerine dezenfektan spreyler tercih edin. Temizlediğiniz yüzeyin 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.

HAZIRLIK: Evlerinizde en az iki haftalık temel öğelerin tedarikini sağlayın: Ev gereçleri olarak; tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, dezenfektanlar. Yiyecek olarak: Raf ömrü uzun olan mutfakta saklayabileceğiniz gıdalar ve dondurabileceğiniz yiyecekler. İlaçlar: reçeteli ve reçetesiz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ: Bugünden başlayarak: beslenmenize mutlaka sebze ve meyve ekleyin: Turunçgiller, böğürtlen ve kivi gibi vitaminleri yüksek meyve ve yeşil yapraklı sebzeler yemek, vücudunuza gerekli vitamin ve minareleri sağlar. D3 vitamini: 1200IU günlük.

Grip aşısı olun mevsimsel grip semptomlarını covid-19 ile karşılaştırmamak için.

Eğer hastaysanız; çinko 80mg günlük. C VİTAMİNİ 250mg günde iki kez. Beta-Glukan 250mg günlük. kara mürver, şurup veya pastilleri 5 gün boyunca günde 4 kez.

BAĞIŞIKLIĞI ARTTIRAN VE GÜÇLENDİREN C VİTAMİNİ DEPOSU TURUNÇGİLLER

Narenciye meyvelerinin, içerdiği vitamin ve lifler ile insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri tüm dünyada kabul görmektedir.

Yararları C vitamin deposu olmasıyla sınırlı değildir.  C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içerir. Lifler, organik asitler ve şeker açısından zengindir. Tüm bu zengin içeriğin kanseri önlemeden, kanı temizlemeye, karaciğeri güçlendirmekten, cildi güzelleştirmeye pek çok faydası olduğu bilimsel verilere dayanıyor.

C ve B vitamini açısından zengin olan narenciye meyveleri, ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlıyor. Damar tıkanıklığını önlüyor. Vücut direncini arttırıyor. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Enerji veriyor.

Narenciye meyvelerinde, B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunuyor. Folik asitin, hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay çok gerekli ve alyuvarların oluşmasına yardımcı olduğu bilinen bir gerçek.

Lifler ise, sindirim sistemini düzenliyor, bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Bilim adamları vücudumuzun C vitamini üretmediğini ve günlük C vitamini ihtiyacımızın 50-70 miligram olduğunu belirtirken, bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunuyor. Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacı yaklaşık 2 katına çıkıyor. Sabah kahvaltısında içilen bir bardak portakal suyunun, güne dinamik başlamak ve pek çok hastalıktan korunmak için ideal yöntem olduğu açıklanıyor.

Bazı greyfurt ve portakal çeşitlerinin iç renginin koyu kırmızı olması, bu meyvelerin bol bol ‘‘likopen’’ içerdiğinin bir göstergesidir. Bu yararlı karotenoid, başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruyucu olarak bilinmektedir. Likopen antioksidan aktivitesi de olan, cilt ve beden yaşlanmasını erteleyen son derece yararlı bir besindir.

(Kaynak: http://www.gunes.com, https://www.sabah.com.tr, https://www.dunya.com.au)

Share
637 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.