logo

11 Şubat 2019

Köylülere gelir kaynağı oldu

Şubat ayında açmaya başlayan, görünümü kokusu ile insanın içini açan nergis çiçeğinin hasadına başlandı. İlk etapla dikilen daha sonra ise kendi kendine çoğalması ile bilinen nergis, birçok köye de ek gelir elde etme imkanı veriyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Şubat ayında açmaya başlayan, görünümü kokusu ile insanın içini açan nergis çiçeğinin hasadına başlandı. İlk etapla dikilen daha sonra ise kendi kendine çoğalması ile bilinen nergis, birçok köye de ek gelir elde etme imkanı veriyor.

Nergis çiçeğinde hasat zamanın başlaması ile birlikte çarşılarda, sokak ve caddelerde nergisleri görmeye başladık. Kendine özel kokusu ve sıcak havaları müjdeleyen iç açıcı görüntüsü ile nedeniyle insanların büyük ilgi gösterdikleri nergis, Sarıçam’ın Alihocalı köyü sakinlerinin de ek gelir kapısı olmuş durumda.

Nergisi topladıktan sonra bağ yaptıklarını ve çiçekçilere sattıklarını belirten Alihocalı köyü sakinleri; “Şubat ayı ile birlikte nergisinde toplanmasına başlanır. Nergis, hasat edildikten sonra da açılabilen bir bitki olduğu için çiçeklerin üzerinde bulunan zarımsı kılıf yarıldığında, çiçeklerin açması beklemeden de hasat edilir. Mutlaka su içinde ve suyu sık sık değiştirilerek muhafaza edilirse canlılığını uzun bir süre koruyabilir. Nergis, arsız diye tabir ettiğimiz yani bir kere toprağa düştü mü daha sonra kendi kendine çoğalabilen bir bitki olduğu için bu zamanda birçok bahçe nergislerle dolar taşar. Nergisin seveni çok fazladır. Bu nedenle bizler de nergisleri toplar, satarız. Bu da bize ek bir gelir olur.” ifadelerini kullandı.

Topladıkları çiçekleri çiçekçilere sattıklarını onların da çiçekleri bağ haline getirerek bağını ortalama olarak 5 liraya sattıklarını belirten köylüler; “Biz, nergisleri topluyoruz ve dağılmaması için çok büyük bağlar haline getiriyoruz. Daha sonra merkezden diğer başka ilçelerden çiçekçiler geliyorlar ve çiçekleri alıyorlar. Onlar bezem yaptığımız gibi değil elbette çok küçük bağlar haline getiriyorlar ve bağını da genelde 5 liradan satıyorlar. İnsanlar nergislere gerçekten büyük ilgi gösteriyorlar bu nedenle bu mevsimde nergise olan ilgi bir hayli fazla oluyor. Bu da nergisi satan köylülerin yüzünü güldüren bir gelişme oluyor.” dedi.

Share
213 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.