Adana Güney Haber

Köylülerin geçim kaynağı

Köylülerin geçim kaynağı
424 views
26 Mart 2021 - 1:17

Kış başında doğada kendi halinde yetişen organik mantarlar, kendi ortamından taze taze toplanarak sofralarımıza geliyor. İşinin ehli, bilgi sahibi, uzman kişilerce toplanan sağlıklı mantarlar köylülerin geçim kaynağı olmaya devam ediyor.

(HABER MERKEZİ)- Kış başında doğada kendi halinde yetişen organik mantarlar, kendi ortamından taze taze toplanarak sofralarımıza geliyor. İşinin ehli, bilgi sahibi, uzman kişilerce toplanan sağlıklı mantarlar köylülerin geçim kaynağı olmaya devam ediyor.

Son baharın son demlerinde doğada baş gösteren mantarlar, kış mevsimin öncesinde yetişip, olgunlaşarak yenecek kıvama geliyor. Doğada onlarca çeşidi bulunan ve içerisinde zehirli türleri de bulunan mantarlar, mantar konusunda tecrübe sahip olmuş, bilinçli kişilerce toplanıldığı takdirde gönül rahatlığı ile tüketilebiliyor.  Yıllardır dağlarda, ormanlarda mantar toplayan ve zehirli, zehirsiz ayrımını rahatlıkla yapabilen köylüler, topladıkları bu mantarları pazarlara getirip satarak evlerini geçindirmeye çalışıyorlar.

Mantar toplamanın şakaya gelmeyeceğini ve mantardan anlamayanların mantar toplamasının sakıncalı olduğunu belirten Hayriye Yetiren; “Mantarı biz çocukluğumuzdan beri toplarız. Dağa çıktığınızda etrafa baktığınız bir sürü mantar görürsünüz ama hepsi yenmez. İçinde zehirlileri de var. Biz yıllardır topladığımız için mantara baktığımızda anlıyoruz zehirli mi zehirsiz mi olduğunu. Vatandaşlara da tavsiyem her gördükleri mantarı koparıp yemesinler, anlamıyorlarsa da hiç toplamaya kalkmasınlar.” dedi.

Kış mevsiminde mantarın geçim kaynakları olduğunu belirten Hayriye Yetiren; “Mantar kış mevsiminde çıkıyor. Soğuk hava ile olgunlaşıyor. Biz de köydeki arkadaşlarımızla, ailelerimizle birlikte mantar toplamaya gidiyoruz. Zararsız, sağlıklı mantarları topluyoruz ve pazarda satıyoruz. Daha önce bizden mantar alanlar sonra tekrar geliyorlar, sipariş veriyorlar. Mantar da böylece kış mevsiminde bizim geçim kaynağımız, aile bütçesine katkımız oluyor.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -