logo

Kozay: Muhtarlar “yetkisiz yetkili” olmaktan çıkarılmalı

CHP Adana İl Başkanı Av.Kozay, “yetkisiz yetkili” haline getirilen muhtarların evrak düzenleyici vasfından çıkarılması gerektiğini söyledi

ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av.Emrah Kozay, muhtarlıkların demokratik yönetim anlayışının ilk basamağı olduğunu belirterek tüm muhtarların gününü kutladı.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların herhangi bir siyasi parti kimliği altında seçilmediğine işaret eden Av. Kozay, “Son yıllarda unutulan kurumlar haline getirilen muhtarlıklar köy ve mahallelerde halka en yakın birimler, muhtarlar ise yerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir. Muhtarlar siyasi parti çatısı altında olmadan doğrudan halk tarafından seçildikleri için mahallelerinde sözü geçen, güvenilir kişiler olmalarının yanı sıra hem kanaat önderleri hem de seçildikleri mahallelerde devlet kurumlarının temsilcisidirler” dedi.

Muhtarların mahallelerin gerçek temsilcisi, yerel yönetimlerin de kurucu unsurlarından biri olduğunu dile getiren Av. Kozay, köy ve mahallelerde kaliteli, güvenli ve demokratik bir yaşamın muhtarların ellerinde filizleneceğinin altını çizdi.

Av. Kozay, “Muhtarlıkları güçlendirilmek ve yerel yönetimlerin önemli aktörleri olarak öne çıkartmak zorundayız. Yerelin demokratikleştirilmesi, mahalle birimlerimizin ve muhtarlarımızın bu sürecin asli unsurları olmasından geçmektedir” diye konuştu.

Geçmişte yapılan yasal düzenlemelerle “yetkisiz yetkili” haline getirilen muhtarların evrak düzenleyici vasfından çıkarılıp halkın temsilcisi ve katılımcı demokrasinin öncüsü konumuna taşınması gerektiğini kaydeden Av. Kozay,  “Katılımcı demokrasi için acil olarak mahalle birimlerini güçlendirilmesi, muhtarların görev ve yetkilerinin genişletilip, özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir”  diyerek tüm muhtarların gününü kutladı.

 

 

 

 

Share
201 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.