logo

12 Aralık 2017

Kredi kartıyla internetten alış-veriş süresi uzatıldı bilgilendirme yapılmadı

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren internet alışverişine kapalı olan kredi kartları sanal alışverişlerde kullanılamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan ilk karara göre bu uygulama 16 Ağustos itibarıyla başlayacaktı. Ancak tüketiciler bu konuda çekimser kaldığı için süre uzatıldı.

ADANA (GÜNEY HABER)-1 Ocak 2018 tarihinden itibaren internet alışverişine kapalı olan kredi kartları sanal alışverişlerde kullanılamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan ilk karara göre bu uygulama 16 Ağustos itibarıyla başlayacaktı. Ancak tüketiciler bu konuda çekimser kaldığı için süre uzatıldı.

İnternetten alışveriş yapan kredi kartı kullanıcılarının 1 Ocak 2018 tarihine kadar kredi kartlarını internet kullanımın açtırması gerekiyor. Kartı internet alışverişine açtırmayanlar 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kredi kartlarıyla internetten alışveriş yapamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan bu karar 16 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olacaktı ancak uygulama hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan tüketici kartını internet alışverişine açtırma konusunda çekimser davrandığı için bu süre uzatıldı.

Kredi kartlarının internet kullanımına açık olmasının ne anlama geldiğini pek çok tüketicinin bilmediğini söyleyen Tüketici Hakem Heyeti Üyesi Yakup Köknar, “İnsanlar artık kredi kartı kullanırken, banka işlemleri yaptırırken temkinli davranıyor. Emin olmadan herhangi bir işlem yaptırmak istemiyor. Bu nedenle bazı hizmetlerden faydalanmak bile istemiyor.” dedi.

TÜKETİCİLER ENDİŞE YAŞIYOR

BDDK’nın kredi kartlarının internette kullanılmasına yönelik düzenleme getirdiğini ve bu düzenlemeye göre kredi kartları ile internetten alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin, kredi kartlarının internet kullanımına açtırmaları gerektiğini kaydeden Köknar, “Bu uygulama ilk olarak 16 Ağustos tarihinde uygulamaya girecekti. Ancak pek çok tüketici bu konuda çekimser kaldı. Bu işlem karşılığında her hangi bir ücret ödeyip ödememekle birlikte, olası bir sorun durumunda bankanın bu durumdan muaf olma ihtimalleri üzerine tüketiciler endişe yaşıyor.” diye konuştu.

TÜKETİCİNİN KAFASINDAKİ SORU İŞARETLERİ GİDERİLMEDİ

BDDK’nın kredi kartlarının internet alışverişinde kullanılabilmesi için vermiş olduğu sürenin bitmesine kısa bir süre kaldığını belirten Köknar, “Süre sona eriyor. Ancak bu konuta tüketicilerin kafasında bir çok soru işareti var. Bu soru işaretleri henüz giderilmedi. Bu konuda tüketiciler bilgilendirmenin dışında başlarına gelebilecek olumsuzluk karşısında, bankanın ne kadar sorumlu olacağını bilmek istiyor. Şuanda tüm kredi kartları internet alışverişine açık. Ancak 1 Ocak’tan itibaren açtırma onayı vermeyenler kapalı olacak.” ifadelerini kullandı.

Share
369 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.