Adana Güney Haber

Küçük evlere büyük talep var

Küçük evlere büyük talep var
267 views
23 Ocak 2021 - 1:57

Türkiye’de son yıllarda oldukça rağbet gören 2+1 daireler, Adana’da tercih edilmeye başlandı. Ülkemizde sanayi ve ticaretin gelişmesi ile birlikte büyükşehir olmanın da verdiği cazibe sayesinde insanlar artık daha küçük yaşam alanları tercih etmeye başladı.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’de son yıllarda oldukça rağbet gören 2+1 daireler, Adana’da tercih edilmeye başlandı. Ülkemizde sanayi ve ticaretin gelişmesi ile birlikte büyükşehir olmanın da verdiği cazibe sayesinde insanlar artık daha küçük yaşam alanları tercih etmeye başladı.

‘Kentsel Dönüşüm’ yönetmeliğinin çıkmasının ardından riskli ya da risksiz bir çok binanın yıkılıp yerine 2+1 dairelerin yapıldığını belirten gayrimenkul uzmanı Selçuk Karlıdağ, “Adana’da son zamanlarda müteahhitlik firmaları ‘Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği’ne dayanarak eski binaları yıkıp, onların yerine daha çok katlı ama metrekare ve oda sayısı azaltılarak 2+1 daireler yapmaya başladı. Bu dairelerin daha hızlı prim yapması ve 2. el piyasasının da daha geniş olması sebebiyle bu daireler müteahhitlik firmalarını ve vatandaşları etkisi altına almaya başladı. Artık eskisi gibi 3+1, 4+1 ve 150 – 180 metrekarelik evler yapılmıyor. Bunların yerine 2+1 ve maksimum 100 metrekare civarında konutlar yapılıyor. Vatandaşlarda artık bu tarz evlere ilgi gösteriyor.” şeklinde konuştu.

İnsanlarda ayrıca son zamanlar da “Küçük olsun benim olsun” düşüncesi yaygın olduğu için müteahhitlerin bu doğrultuda konutlar ürettiğinin altını çizen Karlıdağ, ayrıca bu küçük konutların daha ucuz olması nedeniyle daha çabuk satılabildiğine dikkat çekti.

Özellikle yalnız yaşayan, çocuksuz veya tek çocuk sahibi ailelerin, en çok da öğrencilerin tercihi olan bu dairelere ilginin fazla olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Selçuk Karlıdağ, “Günümüzde artık eskisi gibi insanlar çok çocuk sahibi olmuyor. Bu tarz evler böyle aileler için ideal. Tabir birde öğrenci kesimi var, 2+1 veya 1+1 daireler onlar için kaçırılmayacak fırsat. Hatta bu tarz evleri alıp home office olarak kullananlar da var. Talep ve tercihler bu doğrultuda olunca bizlerde projelerimizi bu yönde şekillendiriyoruz. Ve konut sahibi olmak isteyen kişileri hizmetine sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -