Adana Güney Haber

Kurban eti tüketirken dikkat

Kurban eti tüketirken dikkat
41 views
10 Ağustos 2019 - 1:46

Kurban bayramının gelmesine artık çok kısa bir zaman kaldı. Kurban bayramının olmazsa olmazı olan et tüketiminde aşırıya kaçmamak ve vücudun genel sağlık dengesini bozmamak gerekiyor.

(HABER MERKEZİ)-Kurban bayramının gelmesine artık çok kısa bir zaman kaldı. Kurban bayramının olmazsa olmazı olan et tüketiminde aşırıya kaçmamak ve vücudun genel sağlık dengesini bozmamak gerekiyor.

Yaklaşan kurban bayramı ile birlikte et tüketiminin artması ve etin bekletilmeden hemen yenilmesi sağlık açısından olumsuz durumlar ortaya koyabilir. Bu nedenle kurban bayramında et tüketiminde sınırlar korunmalı, rahatsızlıkları olanlar et tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Kurban etinin nasıl ve ne zaman tüketilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Diyetisyen Melisa Çiçekçi; “Bizim kültürümüzde kurban kesildikten hemen sonra etten bir parça alınır ve hemencecik kavurma yapılarak yenilir. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir husus her zaman göz ardı edilir. Et kesilir kesilmez hemen tüketilmemelidir ve bir müddet kendi halinde dinlenmeye bırakılmalıdır. Kızartma ve kavurma yerine de daha hafif, sağlıklı pişirme yöntemlerinden olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme tercih edilebilir. Ayrıca etin yanında mutlaka yeşillikler ve salataların bol miktarda tüketilmesini özellikle tavsiye ediyoruz.” dedi.

ET TÜKETİMİNDE AŞIRIŞA KAÇMAYIN

Sağlık problemi olanların ise et tüketiminde aşırıya kaçmamaları noktasında daha temkinli olmaları gerektiğini belirten Çiçekçi; “Bayramda hazımsızlık, mide bulantısı, tansiyon, kolestrol gibi rahatsızlıklar sıklıkla ortaya çıkar. Özellikle kalp, tansiyon ve kolestrol problemi olanlar et tüketimlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Büyükbaş hayvan kesmeyi düşünenler için uyarım, büyükbaş hayvanın karaciğerinde yüksek oranda kolestrol olduğu için bu rahatsızlığı olanlar ciğer tüketiminden kaçınsınlar. Önemli olan eti belirli süre dinlendirmek, bu süre genellikle de 2 saat civarındadır. Et tüketiminde de abartıya kaçmamaktır. Sağlığımız için bu noktalara dikkat etmeyi unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -