logo

01 Ağustos 2019

Kurbanlık satışları başladı

Kurban Bayramı öncesinde doğu ve güneydoğu illerinden kurbanlık sevkiyatları başlarken, diğer taraftan ise vatandaşlarda günler öncesinden kurbanlıklarını almaya başladı. Vatandaşlar kurban fiyatlarının geçen yıla oranla çok fazla arttığını söyledi.

(HABER MERKEZİ)-Kurban Bayramı öncesinde doğu ve güneydoğu illerinden kurbanlık sevkiyatları başlarken, diğer taraftan ise vatandaşlarda günler öncesinden kurbanlıklarını almaya başladı. Vatandaşlar kurban fiyatlarının geçen yıla oranla çok fazla arttığını söyledi.

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurbanlık satışları da başladı. Kurban alımını şansa bırakmak istemeyenler kurbanlıklarını erkenden alırken, vatandaşlar kurban fiyatlarında büyük artış yaşandığını söylüyor. Kurban satıcılarının ise fiyatların henüz oturmadığını ifade ederken, fiyatların bayrama göre değişebileceğine dikkat çekti.

Kurban bayramı öncesinde fiyat araştırması yapmaya başladığını belirten vatandaşlar, “Kilo ile kurban alımını çok doğru bulmuyorum. Çünkü hayvanların kilosu sabit durmaz, 3-4 kilo oynayabilir. Bu da kurban fiyatını 75 – 100 TL arasında değiştirebilir. O yüzden kilo ile almak istemiyoruz ama diğer türlü de fiyatların yanına yaklaşmak mümkün değil. Geçen sene kurbanlık koyunların kilosu 20 TL’den satılıyordu, bu yıl ise 24 TL oldu. Yani geçen yıl bin TL olan bir koyun, bu yıl bin 400 lira, 1 yılda bu kadar fiyat artışı çok fazla. Bayram yaklaştığında fiyatlar daha da artabilir veya bayram günü fiyatlar daha da ucuzlayabilir ama işimizi de şansa bırakmak istemiyoruz” dedi.

KURBAN FİYATLARI YÜZDE 15 – 20 ARTTI

Kurban satıcıları ise şuanda köylerde ve yaylalarda satışların başladığını şehir merkezlerine kurulan kurban satış noktalarına henüz koyun, keçi veya dana götürülmediğini belirterek, “Kurban satışları artık başladı. Kurban satışları, bayrama 1 hafta kala yoğunlaşır. Kurban almak isteyen kişilere fiyat verirken bizlerde tereddüt yaşıyoruz. Çünkü fiyatlar henüz oturmadı. Bu yıl kurban fiyatları geçen yıla göre en az yüzde 20 arttı. Geçen yıl bin 500 lira olan koyunu bu yıl bin 800 TL’den daha ucuza almak mümkün değil. Belediyeler fiyatlar belirliyor fakat belediyenin belirlemiş olduğu fiyatlar kurbanlık sayısına göre değişebiliyor. Kurbanlık alırken fiyat önemli diyenlerin, kurban bayramına son 3 gün kala pazarları dolaşması faydalı olabilir.” diye konuştu.

Share
918 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.