logo

18 Eylül 2019

Kuru fasulyede hasat bereketli geçiyor

Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen ve erken ekilen kuru fasulyeler toplanmaya başlandı. Bu yıl sezonun bereketli geçtiğini belirten üreticiler, sezonu karlı bir şekilde kapatmayı hedeflendiklerini belirtiyorlar.

 (HABER MERKEZİ)-Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen ve erken ekilen kuru fasulyeler toplanmaya başlandı. Bu yıl sezonun bereketli geçtiğini belirten üreticiler, sezonu karlı bir şekilde kapatmayı hedeflendiklerini belirtiyorlar.

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan kuru fasulye de ilk hasat başladı. Geçen yıl fiyatındaki yükselme ile birlikte dikkatleri çeken kuru fasulyenin bu sene fiyatının hangi seviyelerde olacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Kuru fasulyede bu sene veriminin güzel olduğunu ve bereketli bir hasat geçireceklerini umut ettiklerini belirten Üretici Erman Topalak; “Kuru fasulyede erken ektiğimiz fasulyelerimizin hasadına başladım. Hasat güzel başladı ve güzel sonlanmasını istiyoruz. Geçen yıl üretim düşüktü. Fiyatlar tüketiciye çok yüksek yansıdı. Bu sene üretim ve verim beklediğimiz gibi yüksek gitti. Tarlalardan ilk ürünleri topladım ve tanelerini ayıkladıktan sonra satışa göndereceğiz. Beklentimiz emeklerimizin karşılığını almamız yönünde. İnşallah hem biz üreticilerin hem de satın alacak tüketicilerin yüzünü güldürecek fiyatlarla karşılaşırız.” dedi.

Fasulye ekiminin traktörlerle yapıldığını ancak toplanmasının insan gücüne dayandığını bu nedenle de kuru fasulye hasadının özellikle şu sıcak günlerde yorucu geçtiğini belirten Topalak; “Tarlalarımızın büyük bir kısmında fasulye ekimi yaptık. Ekim traktör sayesinde kolay oluyor. Ancak sulama ve toplama işleri bizlerin gücü ile olduğu için yorucu oluyor. Şu sıralar hava sıcaklıkları da yüksek seviyelerde seyrettiği için de ayrıcı bir yorucu oluyor. Ancak mecburen ürünlerimizi toplamak ve satmak zorundayız. Biz tarlada kuru fasulyeyi 3 lira ile 3,5 lira arasında satıyoruz ancak marketlerdeki 14-15 liralık fiyatları da görünce üzülüyoruz. Çünkü bu fiyat farkı çok büyük bir uçurumu gösteriyor bizlere. Verdiğimiz emeğin karşılığını almayı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
271 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.