Adana Güney Haber

Kurutulmuş meyvelere yoğun ilgi

Kurutulmuş meyvelere yoğun ilgi
100 views
12 Mayıs 2021 - 0:25

Yaz mevsiminde kurutulup tüketime hazır hale getirilen meyveler, yıl boyunca büyük ilgi görüyor. Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeni ile kuru meyvelerden hoşaf yapmak isteyenler, kuru ürünlere büyük ilgi gösteriyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Yaz mevsiminde kurutulup tüketime hazır hale getirilen meyveler, yıl boyunca büyük ilgi görüyor. Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeni ile kuru meyvelerden hoşaf yapmak isteyenler, kuru ürünlere büyük ilgi gösteriyorlar.

Dut kurusundan, elma armut kurusuna, kiraz kurusundan kuşburnu, üzüm, kayısı, incir kurusuna kadar birçok kuru meyvenin satışlarında son yıllarda artışlar yaşandığı gözleniyor. Sağlık açısından büyük yararları olan kurutulmuş meyveler, herhangi bir işleme maruz kalmadan sadece güneş ışığı alarak kurutuldukları için vitaminlerini de kaybetmemiş oluyor.

Zamanında ve ürün bol ve taze iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlanılan kuru meyveler aynı zamanda bir şifa deposu olduğunu belirten Aktar Selahattin İlhan; “Meyveleri kurutma işlemi çok eski zamanlardan itibaren uygulanan bir yöntemdir. Dalından koparılan taze meyve hiçbir katkı maddesine maruz kalmadan aylarca dayanabiliyor. Son zamanlarda kurutulmuş meyvelere ilgi arttı. Aileler kurutulmuş bu meyvelerin bir şifa deposu olduğuna sonradan idrak etmeye başladılar. Sadece çocukları için değil tabiî ki yetişkinler de bol bol alıp bu şifa deposu olan kuru meyvelerden bol miktarda tüketiyorlar.” dedi.

Kurutulmuş her meyvenin ayrı bir faydalı yönü olduğunu ifade eden İlhan; “Her türlü meyvenin kurusu yapılabiliyor. Elma, armut, ayva, kiraz vs. bunların başında geliyor. Armut kurusu mükemmel bir vitamin deposudur. Özellikle C vitamini açısından zengin olan bu meyve Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrekteki kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonu dengeler. Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal, rutin çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Sinirleri yatıştırır. Zihni yorgunluğu giderir. Susuzluk hissini azaltır. Bu nedenle özellikle Ramazan ayında sahur vaktinde bol miktarda kuru meyve tüketilmesini tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -