logo

Lazer Epilasyon

 

Değerli okurlarım bu haftaki yazımda sizlere lazer epilasyon uygulamalarından bahsedeceğim.

Lazer epilasyon, tıbbi bir lazer cihazı ile kıl yuvasını tahrip etmek üzere uygulanan, bilimsel olarak etkinliği belirlenmiş bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviden beklenecek başlıca sonuçlar şunlardır:

Uygulama bölgesindeki kılların sayısı ve sıklıkları azalır, kıllar incelir.

Uygulama bölgesindeki kılların tekrar büyümesi ve yeniden çıkması gecikir.

Uygulama bölgesindeki kıllarda tatmin edici azalma ortalama 8 seansta elde edilebilmekle birlikte bu sayı hastadan hastaya ve uygulama yapılan vücut bölgesine göre değişiklik göstermektedir.

Beyaz, kızıl, sarı veya gri tüyler ile koyu renkli bile olsa çok ince tüyler lazer epilasyona siyah tüyler kadar iyi cevap vermez.

Lazer epilasyon sonrası, uygulama bölgesindeki kılların tamamı veya tama yakın bir kısmı ortalama 1-3 ay süreliğine geçici olarak ortadan kalkar. Tekrar eden uygulamalar sonrasında ise uygulama bölgesindeki kılların belirgin bir bölümü (tamamı değil) kalıcı olarak ortadan kalkar. Elde edilecek başarı deri ve kıl yapısı, kalıtım, yaşlanma, gebelik, insülin direnci, hormonal bozukluklar (guatr vb) gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Günümüzde mevcut hiçbir lazer teknolojisi kesin başarıyı garantileyemez. Uygulama bölgesi işleme zayıf yanıt verebilir veya çok nadiren, hiç yanıt vermeyebilir. Uygulama bölgesinde ve çevresinde vellüs tipi ince tüyler (ayva tüyleri) kalınlaşıp koyulaşabilir. Bu çok ender ve çoğunlukla geçici bir durum olmakla birlikte, özellikle koyu tenli hastalarda, en sık yüz bölgesinde görülebilmektedir.

Lazer epilasyon yaptıran hastaların seans aralarında, öncesinde ve sonrasında güneşlenmekten kaçınmaları, solaryum ve benzer ışık kaynaklarına maruz kalmamaları, kapalı havalarda ve kapalı mekanlarda bile en az üç hafta güneş koruyucu kullanmaları gerekmektedir. Uygulama sonrasında nadiren ciltte renk değişikliği (koyulaşma veya açılma) oluşabilir. Bu durum birkaç ay sürebilir, ancak nadiren de olsa bu durum kalıcı olabilir.

Lazer epilasyon için en sık olarak 3 farklı dalga boyunda ışınlar üreten lazer cihazları (Alexandrite, Diode, Nd YAG) tercih edilir, ayrıca bu amaçla IPL cihazları da sıklıkla kullanılmaktadır. Kişiye göre uygun olacak dalga boyu ve enerji değerlerini seçmek uygulayıcının bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Yanlış kullanım sonucu bu ışınlar deride yanıklara, sonrasında ise kalıcı renk değişikliklerine ve deriden çökük veya kabarık izlere yol açabilir. O bakımdan tedavi planı ve sonrasında hasta takibi Dermatoloji veya Plastik Cerrahi uzmanının gözetiminde olmalıdır.

Epilasyon için IPL kullanımı ilk bakışta lazer epilasyona göre daha ekonomik görünse de tedavi başarıları açısından durum farklıdır. Genel olarak, fotoepilasyonda lazer cihazları ile daha hızlı sonuç ve daha yüksek başarı oranlarının elde edildiği söylenebilir.

Daha önce bahsettiğim bazı konuları da tekrar hatırlatmak istiyorum. Lazer ışınları iyonizan özellikte olmayıp herhangi bir organda kansere veya erkek ve kadın doğurganlığı üzerinde olumsuz etkilere (kısırlık) yol açmazlar.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

Share
1293 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.