Adana Güney Haber

LİDERLERDEN KOBİ’LERE DİJİTAL İŞ ZEKÂSINI GELİŞTİRMENİN İPUÇLARI

LİDERLERDEN KOBİ’LERE DİJİTAL İŞ ZEKÂSINI GELİŞTİRMENİN İPUÇLARI
122 views
03 Temmuz 2021 - 22:50

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde dijital liderler ile KOBİ’leri buluşturan Dijital Anadolu Projesi, “Dijital İş Zekâsı” ana temasıyla devam etti. Çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte katılımcılar, veri analizinin ve iş zekâsının işletmelerin rekabet güçlerini artırmadaki önemine değindi.  

(HABER MERKEZİ)- – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası tarafından üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkı sağlama hedefiyle hayata geçirilen Dijital Anadolu Projesi’nin çevrim içi etkinlik serisi, “Dijital İş Zekâsı” ana temasıyla devam etti. Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen yılın beşinci etkinliğine TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan, Kredi Kayıt Bürosu İş Zekası, Raporlama ve Veri Kalitesi Müdürü Harun Ayber ve Türkiye İş Bankası Veri Yönetimi Müdürü Ümit Bilik katılım gösterdi.

KIZILTAN: “DİJİTAL DÖNÜŞÜM İŞ MODELİ OLARAK İŞLETMEYE ENTEGRE EDİLMELİ”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin temsil edildiği TÜBİSAD’ın uzun yıllardır en önemli konularından birinin KOBİ’ler de ve OBİ’lerde teknoloji kullanımının geliştirilmesi olduğunu söyledi. Kızıltan, “Dijital Dönüşüm kavramı aslında iki farklı konseptten oluşuyor. Birincisi işletmelerin mevcut teknolojilerini en yeni teknolojilerle yenilemesi, ikincisi ise bunun iş modeline uygulanması. Teknolojik yenilenmeyi finansı olan her işletme yapabilir. Ancak bunun iş modeli olarak işletmeye entegre edilmesi iş zekasının kullanılmasını gerektirir. Bu iş zekâsının oluşması ve gelişmesi için de çalışanların bu alandaki yetkinliklerinin geliştirilmesi çok önemli. Yani rekabette öne çıkabilmek için çevik olmak ve iş zekâsını dışarıdaki teknoloji ile buluşturmak gerekir” diye konuştu.

AYBER: “DOĞRU VERİ ANALİZİ İLE RİSKLERİ MİNİMİZE ETMEK MÜMKÜN”

Pandeminin dijital dönüşümü hızlandırdığını ve kapsamını genişlettiğini belirten Kredi Kayıt Bürosu İş Zekası, Raporlama ve Veri Kalitesi Müdürü Harun Ayber, risk yönetimi ile risk yönetiminde iş zekası süreçlerinin yeri ve öneminden bahsetti. Özellikle KOBİ’ler tarafından sık tercih edilen ödeme aracı çeklere yönelik Kredi Kayıt Bürosu tarafından sektöre sunulan hizmetlere değinen Ayber; Karekodlu Çek, Çek ve Risk Raporu gibi hizmetlerin bu alanda firmalara önemli dijital çözümler sunduğuna dikkat çekti. Bu ürünlerin aynı zamanda KOBİ’lerin risk yönetimi planlamasında da öne çıktığını vurgulayan Ayber, riskleri minimize edebilmek için doğru veri analizi ve veri kalitesi konularının efektif kullanımına dair önerilerde bulundu.

BİLİK: “VERİYİ DOĞRU KULLANAN FİRMALAR ÖNE ÇIKIYOR”

Türkiye İş Bankası’nda veri yönetiminin nasıl gerçekleştirildiğini, her gün temel bankacılık sistemlerinden ve diğer kaynaklardan analitik ortama aktarılan milyonlarca satır verinin, veri analitiğinde ve değer yaratmada nasıl kullanıldığını anlatan Türkiye İş Bankası Veri Yönetimi  Müdürü Ümit Bilik ise, “Gerçekleştirilen iş zekası ve yapay zeka projeleriyle bir taraftan teknolojiyi çalışanlarımızın yanında konumlandırarak iş süreçlerinde verimlilik artışı sağlarken diğer taraftan da her müşterimizin kendisini, ‘bankanın tek müşterisiymiş’ gibi özel hissedeceği hizmetleri ve teknolojileri hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi. KOBİ’lere veri yönetimi konusunda tavsiyelerde bulunan Bilik, veriyi doğru kullanmanın firmaları öne çıkardığını, yakın bir gelecekte de veriyi gerektiği gibi kullanmayan firmaların zor durumda kalacağını söyledi.

DİJİTAL ANADOLU PROJESİ’Nİ 17 BİN KATILIMCI TAKİP ETTİ

2018 yılında başlayan Dijital Anadolu Projesi, ilk iki yılında dokuz kentte üç bin KOBİ’ye ulaşırken, 2020 yılında pandemi dolayısıyla çevrim içi ortamda düzenlenmeye başlanan yayınları ise o tarihten bu yana 14 bin katılımcı takip etti. Farklı temaların işlendiği etkinlik serisi, her ayın son perşembe günü, dijitalleşmeye odaklanan işletmeleri ve girişimcileri, dijital liderler ile buluşturmaya devam edecek.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN ÜCRETSİZ VE BİRE BİR KOÇLUK HİZMETİ                                                                          

Dijital Anadolu Projesi’nin yanı sıra, TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası işbirliği,   BANDWITT çözüm ortaklığında Türkiye’nin 24 şehrinden 125 firmaya dijitalleşme hizmetini ücretsiz olarak sunan Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) web sitesi www.ddm.org.tr üzerinden sisteme kaydolan ve dijitalleşme karnelerinin hesaplanabilmesi için gerekli koşulları sağlayan KOBİ’lere, ücretsiz olarak dijitalleşme karnesi ve yol haritası ile koçluk seansı sunulmasına devam ediliyor. Diğer taraftan DDM, dijital dönüşümünü başlatmak isteyen orta ve büyük ölçekli işletmelere, üç aylık dijital dönüşüm danışmanlık hizmet bedelinin bir kısmının Türkiye İş Bankası tarafından desteklendiği OBİ Projesi ile destek oluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin