logo

08 Kasım 2018

Limon, salatalık ve muz ucuzladı

TÜFE Ekim ayı rakamları açıklandı. Buna göre ekim ayında limon, salatalık ve muz fiyatı en fazla ucuzlayan ürünler oldu. Adana Kabzımallar Oda Başkanı Ali Batman, “Limon ve muzda üretim bolluğu yaşanıyor. Salatalığa ise kış mevsimi yaklaştığı için talep azaldı. Bu nedenle limon, muz ve salatalık fiyatları ucuzladı” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-TÜFE Ekim ayı rakamları açıklandı. Buna göre ekim ayında limon, salatalık ve muz fiyatı en fazla ucuzlayan ürünler oldu. Adana Kabzımallar Oda Başkanı Ali Batman, “Limon ve muzda üretim bolluğu yaşanıyor. Salatalığa ise kış mevsimi yaklaştığı için talep azaldı. Bu nedenle limon, muz ve salatalık fiyatları ucuzladı” dedi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 2018 yılı ekim ayı rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Ekim ayında limon, salatalık ve muz fiyatı en fazla ucuzlayan ürünler oldu. Ekim ayında limonun kilosu yüzde 29.14, salatalığın kilosu yüzde 19.38, muzun ise kilosu yüzde 14.01 oranında ucuzladı.

Fiyatların talep ve üretim dengesine göre değiştiğini belirten Adana Kabzımallar Oda Başkanı Ali Batman, “Limonun fiyatı üretime bağlı. Bu yıl üretim bolluğu var, rekolte çok yüksek. Şuanda limon için hasat dönemi. Piyasaya çok fazla ürün girişi var ve şuanda limon ihracatı çok fazla yapılmıyor. Üretilen limon tamamen iç piyasaya sürülüyor. Bu da fiyatların düşmesine neden oldu. Şuanda halde limonun toptan satış fiyatı 60 kuruşa kadar düştü.” dedi.

PARAYI ARADAKİ KORSANLAR GÖTÜRÜYOR

Meyve ve sebze fiyatlarının tüketiciye en ucuz şekilde yansıyabilmesi için tüm ürünlerin meyve ve sebze haline girmesi gerektiğini belirten Ali Batman, “Sebze ve meyveler hale girerse fiyatlar düşer. Şuan söylenen mazot, gübre, tohum veya diğer girdiler bahane gösteriliyor. Bütün ürünlerin hallere girmesi gerekiyor aksi durumda vatandaşın ucuz meyve sebze tüketmesi mümkün değil. Şunun altını çok iyi çizmek gerekiyor ki; fiyatları yükselden haldeki komisyoncular değil, arada dolaşan korsanlar… Açık bir deyimle, işte parayı bu kişiler götürtüyor. Kafasına göre fiyat belirliyor.” diye konuştu.

SALATALIĞA TALEP AZALINCA FİYATI DÜŞTÜ

Ekim ayında ucuzlayan ürünler arasında salatalık 2. sırada yer alıyor. Salatalığa kış mevsimi öncesinde talebin azaldığının altını çizen Ali Batman, “Salatalığın fiyatı ekim ayında yüzde 19.38 oranında ucuzladı. Artık 11. aya girdik yani kış mevsiminin arifesindeyiz. Kışında başlangıcı olduğu için salatalığa pek rağbet olmaz. Ama yine de ekenler oluyor. Şuanda üretilen salatalığın kilogram fiyatı ürünün kalitesine göre değişiyor. Adana meyve – sebze halinde salatalığın kilosu 1 lira 50 kuruştan başlıyor 2 liraya kadar yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

MUZ ÜRETİMİ ARTTI, FİYATI DÜŞTÜ

Ekim ayında meyvelerin fiyatı da ucuzlamaya başladı. Ekim ayında fiyatı en fazla ucuzlayan ürünler arasında 3. sırada muz bulunuyor. Türkiye’de muz üretiminin giderek artması sonucu fiyatının ucuzlamaya başladığını kaydeden Batman, “Ekim ayında muzun fiyatı yaklaşık yüzde 14.01 oranında ucuzladı. Şuanda Adana meyve sebze halinde muzun satış fiyatı üç bucuk liradan başlıyor 4 liraya kadar yükseliyor. Muzda üretim bolluğu yaşanıyor. Şuanda muzun hasat sezonu olduğu için fiyatı düştü. Muzun halde fiyatı 3 lira 50 kuruştan başlıyor kalitesine göre 4 liraya kadar yükseliyor” dedi.

 

Share
252 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.