logo

Lisanslı depo kazandırıyor

Adana Ticaret Borsası, lisanslı depo projesi ile çiftçinin üretmiş olduğu ürününü değerinde olarak alıcıyla buluşturmaya başladı. Adana Ticaret Borsası, hububat ürünlerinden sonra pamuk ürününün de lisanslı depolara konulabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Ticaret Borsası, lisanslı depo projesi ile çiftçinin üretmiş olduğu ürününü değerinde olarak alıcıyla buluşturmaya başladı. Adana Ticaret Borsası, hububat ürünlerinden sonra pamuk ürününün de lisanslı depolara konulabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyanın en verimli topraklarından bir tanesini oluşturan Çukurova Bölgesi’nde hasat döneminde çiftçinin ortaya koymuş olduğu mahsulü üretimin fazla olması nedeniyle değerinin altına düşmesini önlemek adına lisanlı depo sistemini kuran Adana Ticaret Borsası, ürününü lisanlı depoda bekleten üreticilere büyük kolaylık sağlıyor.

Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, lisanlı depolar sayesinde üreticilere büyük kolaylık sağladıklarını belirterek, “Ürününü lisanlı depolarımıza koyan üretici her hangi bir vergi ödemiyor, stopaj vermiyor. Üreticinin ürününü lisanlı depolara koymadan önce analiz ediyoruz ve bu analiz içinde üretici her hangi bir ücret ödemiyor. Yapılan analizin ücretinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Çiftçimiz ürününü 6 ay boyunca bir kuruş dahi ödemeden lisanlı depolarımızda bekletebiliyor. Ödemeyi, üretici adına devlet ödüyor. Bu arada üretici isterse, lisanslı depoya koyduğu ürünün bir bölümünü satabiliyor, geriye kalan bölümünü yine lisanslı depolarda bekletebiliyor.” dedi.

ÇUKUROVALI ÜRETİCİLERİN LİSANSLI DEPOYU ÖĞRENMELİ

Ürününü lisanslı depoya koyan üreticinin 6 aylık sürenin sona ermesinden sonra ücret ödemeye başladığını belirten Başkan Bilgiç, “Eğer üretici 6 ayda değil de ürünü daha fazla lisanslı depolarda tutmak isterse, çok düşük faizli krediler kullanarak ürünü istediğe değere geldiğinde satabiliyor. Ürünü sattığı zaman arada meydana gelen fark üreticinin kazancı oluyor. Fakat bunun için az da olsa bir bedel ödemesi gerekiyor. Bunları Çukurovalı üreticilerin çok iyi bilmesi gerekiyor. Çünkü Çukurova’da her ürün erken yetişiyor, taban fiyatı sonra açıklanıyor. Buda Çukurovalı üreticiyi zorda bırakıyor” diye konuştu.

PAMUK DA LİSANSLI DEPOYA GİRECEK

Bu arada Çukurova’nın ‘Beyaz Altını’ olarak da bilinen pamuğun lisanlı depoya girmesi için çalışma başlattıklarını kaydeden Şahin Bilgiç, “Çukurova’da pamuk ekim alanı son yıllarda giderek artıyor. Pamuk üretimini artırmak için pamuğun da lisanlı depoya girmesi gerekiyor. Ben hükümetimizin destekleriyle pamukta lisanslı depo devreye girdiği zaman ekim alanlarının birkaç yıl içerisinde 2 katına çıkacağı kanaatindeyim. Bu nedenle pamukta da 50 bin tonluk lisanslı depo projemizi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

 

Share
260 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.