logo

10 Ağustos 2019

Maaşları sürekli geç yatan işçiler dikkat!

Çalıştıkları emeklerinin karşılığı olan ücretlerinin sürekli geç yatırılmasından dertli olan işçiler, fesih haklarını kullanıp hukuk yoluna başvurarak ödenmemiş olan tüm ücretlerinin kendilerine ödenmesine işverenden talep edebilirler. Süreç sonunda işveren çalıştırdığı işçinin ödemediği tüm ücretlerini ödemek zorunda kalır.

(HABER MERKEZİ)-Çalıştıkları emeklerinin karşılığı olan ücretlerinin sürekli geç yatırılmasından dertli olan işçiler, fesih haklarını kullanıp hukuk yoluna başvurarak ödenmemiş olan tüm ücretlerinin kendilerine ödenmesine işverenden talep edebilirler. Süreç sonunda işveren çalıştırdığı işçinin ödemediği tüm ücretlerini ödemek zorunda kalır.

Çalışma hayatında olan birçok işçinin en büyük problemlerinden bir tanesi de maaşlarının sürekli olarak geç yatırılmasıdır. Maaşlarını gününde alamayan ve gecikme ile alan işçiler de hayatlarını idame ettirebilmek adına daha çok borcun altına girip maaşlarını alacakları günü beklemektedir. Kanun ise maaşı sürekli geç yatan işçilerin arayacakları hak yolunu açıkça gösteriyor.

Maaşları sürekli olarak geç yatan işçilerin izleyecekleri hukuki yol hakkında bilgiler veren Avukat İlker Çetindağ; “Günümüzde işçilerin en büyük sorunları maaşlarının geç yatırılıyor olmasıdır. Maaşı geç yatan işçinin ise borç yükü her geçen gün katlanarak artıyor ve içinden çıkılmaz bir hal almaya devam ediyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya olan işçiler için ise hak arama yolları mevcuttur. Öyle ki maaşı sürekli olarak geç yatırılan bir işçi fesih hakkı kullanıp ilk etapta arabuculuk daha sonrasında ise mahkeme yoluna başvurarak ödenmemiş olan maaşlarını ve kıdem tazminatını işverenden talep edebilir.” ifadelerini kullandı.

Alamadıkları maaşlarını alabilmek için işçilerin izlemeleri gereken yol hakkında da bilgiler veren Çetindağ; “Maaşlarını hiç alamayan yada gecikme ile alan işçiler, ilk etapta işverene maaşlarının ödenmesi aksi halde hukuki yola başvuracaklarını açıkça beyan etmeleri ve bu durumu noter yoluyla işverene ihtar göndermeleri gerekir. Halen daha işçinin maaşını ödemeyen işveren için bu kez işçi fesih hakkını kullanarak ödenmemiş olan tüm ücretlerini ve kıdem tazminatını hukuki sürecin sonunda alabilir.” şeklinde konuştu.

Share
213 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.