logo

08 Kasım 2018

Mantar yetiştiriciliği önem kazanıyor

Son dönemde farklı iş seçenekleri düşünenlerin ilgi gösterdikleri alanların başında mantar yetiştiriciliği geliyor. Suni ortamda, belirli kurallar dahilinde üretilen mantarlar, üreticilerine kar sağlarken sağlıklı bir şekilde sofralarımıza geliyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Son dönemde farklı iş seçenekleri düşünenlerin ilgi gösterdikleri alanların başında mantar yetiştiriciliği geliyor. Suni ortamda, belirli kurallar dahilinde üretilen mantarlar, üreticilerine kar sağlarken sağlıklı bir şekilde sofralarımıza geliyor.

Kültür mantarı yetiştiriciliği günümüzde adına kurslar düzenlenen, eğitimler verilen iş kollarının başında geliyor. Özel olarak hazırlanan ortamlarda yetiştirilen mantar yetiştiriciliği son dönemde insanların yoğun olarak ilgi gösterdikleri alanların başında geliyor.

Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında açıklayıcı bilgiler veren Osman Güngör; “Kültür mantarı yetiştiriciliği günümüzde önemi hızla artan iş kollarından bir tanesidir. Verilen eğitimler dahilinde bu işi yapmaya başlayanlar hazırladıkları özel niteliklere sahip ortamlarda mantar yetiştiriyorlar. Kültür mantarcılığında en çok yetiştirilen tür şapkalı mantarlar ve istiridye mantarlardır. Mantar kendisi için gerekli olan besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantar yetiştiriciliğinde gerekli ortamın hazırlanması kompost olarak isimlendirilir. Mantarların beslenmesi gerekli olan organik maddeler ve belirli elementlerden oluşturulan kompost ortamlarda kültür mantarı yetiştiriciliği yapılır.” dedi.

Yetiştirilen kültür mantarlarının hasadının üzerlerinden bulunan toprağın örtülmesini takiben 20 veya 22.ci günde yapıldığını belirten Güngör; “Kültür mantarları loş ortamlarda, ısı ve nem durumu rahatlıkla ayarlanabilen yerlerde yetiştirilir. Üzeri toprakla örtülen mantarlar genelde 22günde hasat edilir. Mantar şapkaları 2 buçuk ile 5cm’ye ulaştığında hasat zamanı gelmiş demektir. Kültür mantarı yetiştiriliciliği son dönemde büyük ilgi görse de öncesinde mutlaka eğitim alınmalı ve gerekli bilgilere sahip olduktan sonra mantar yetiştiriciliğine başlanılmalıdır.”ifadelerini kullandı.

Share
263 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.