Adana Güney Haber

MEDENİ: “TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN’IN TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLAR”

MEDENİ: “TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN’IN TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLAR”
101 views
02 Eylül 2021 - 2:46

Özbekistan Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, bağımsızlığının 30. yıldönümünde Özbekistan’ın yeniden şahlandığını ifade ederek, “Türkiye ile Özbekistan arasında 2021 yılında gerçekleşmesi öngörülen ikili ticaret hacmi 3 milyar dolar civarında. Türkiye ve Özbekistan gönül bağlarını ve samimi kardeşlik hislerini tarih boyunca muhafaza etmiş, birbirlerine desteklerini her zaman ve her koşulda göstermiştir” dedi.

(HABER MERKEZİ) – Özbekistan Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, bağımsızlığının 30. yıldönümünde Özbekistan’ın yeniden şahlandığını ifade ederek, “Türkiye ile Özbekistan arasında 2021 yılında gerçekleşmesi öngörülen ikili ticaret hacmi 3 milyar dolar civarında. Türkiye ve Özbekistan gönül bağlarını ve samimi kardeşlik hislerini tarih boyunca muhafaza etmiş, birbirlerine desteklerini her zaman ve her koşulda göstermiştir” dedi.
İlker Medeni, Özbekistan bağımsızlığının 30. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Geleceğe büyük bir umut ve güvenle bakan, her zaman sabırla ve metanetle yaşayan Özbek halkının 1 Eylül 1991 tarihinde kavuştuğu bağımsızlığının, Ata yurdumuz olan Özbekistan’ın 30. Bağımsızlık yılını en içten dileklerimle tebrik ederim. Türkiye ve Özbekistan aynı dili konuşan, aynı dine inanan, aynı duyguları paylaşan iki büyük devlet. Gönül bağlarını ve samimi kardeşlik hislerini tarih boyunca muhafaza etmiş ve birbirlerine desteklerini her zaman ve her koşulda göstermiştir” dedi.

“ÜÇÜNCÜ RÖNESANS’A DOĞRU”
Özbekistan Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, “Bilindiği gibi tarihte Maveraünnehir ve Türkistan diye anılan günümüzdeki Özbekistan topraklarında iki büyük uyanış dönemi yaşanmıştır. İmam Buhari, İmam Matüridi, İmam Termizi, el-Biruni, İbn Sina gibi güzide şahsiyetleri armağan eden birinci dönem IX-XII yüzyılları kapsamış, Uluğbey, Ali Kuşcu, Alişir Nevai ve Babür’lerin yaşadığı ikinci dönem de XIV-XV yüzyıllara denk gelmiştir. Şu an da ülkede önemli bir diriliş süreci daha yaşanmaktadır. ‘Akan nehir akmaya devam eder’ diyen bir atasözü var. Tarihte görüldüğü üzere ata yurdumuz Özbekistan topraklarında iki önemli uyanış dönemi yaşanmıştır. Tarihten güç alarak ülkede üçüncü bir dirilişin yaşanması için Cumhurbaşkanı Mirziyoyev konulan ‘Üçüncü Rönesans’ vizyonu Özbekistan halkına büyük hedefler için ilham vermektedir” ifadelerini kullandı.

“YENİ ÖZBEKİSTAN DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜNÜ SÜRDÜRÜYOR”
Özbekistan’ın, 35 milyonluk genç ve dinamik nüfusu, zengin tabii kaynakları, sanayi potansiyeli ve güçlü tarımsal üretimiyle bölgesinin cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Medeni, “Son beş yılda Özbek toplumunun siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik imajının hızla değiştiğini ve halkın hayatında yeni temasların, yeni fırsatların ve değerlerin oluştuğunu vurguladı, ülkede temel demokratik kavramların ve yaşam becerilerinin artık gerçeğe dönüşüyor olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Özellikle 2016’da yeni Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in iktidara gelmesiyle ülkede her alanda yenilikçi politikalar izlenmeye başlanmış durumdadır. Ülkenin gelişimini yeni ve yüksek düzeye taşımak, bunun için de yeni reformları gerçekleştirmek nesnel gereklilik, en önemli stratejik göreve dönüşmüştür” şeklinde konuştu.

“İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLAR CİVARINDA”
Türkiye ile Özbekistan arasında 2021 yılında gerçekleşmesi öngörülen ikili ticaret hacminin 3 milyar dolar civarında olduğunu aktaran Medeni, “Toplam bin 700 kadar Türk sermayeli firma Özbekistan’da faaliyet göstermektedir. Özbekistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yılında Türk Cumhuriyetleri arasındaki sarsılmaz kardeşlik bağının daha da kuvvetlenmesini ve Özbekistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının daim olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Bağımsızlık Bayramımızı kutluyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin