hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Merdan:”Rögarlar Tıkalıysa Kolektörler Çalışmaz”

Son Güncelleme :

13 Haziran 2014 - 0:08

/ 482 views kez okundu.
Merdan:”Rögarlar Tıkalıysa Kolektörler Çalışmaz”

Önemli uyarıda bulunan ASKİ’nin eski Genel Müdürü Bayram Merdan: 

 

“Rögarlar Tıkalıysa Kolektörler Çalışmaz” 


merdan

ASKİ’nin eski Genel Müdürü Bayram Merdan, Adana’nın, Türkiye’de arıtma tesisleri ile birlikte kanalizasyonlarını tamamlayan ilk büyükşehir olduğunu belirterek, “Teslim ettiğimiz Adana’nın alt yapısında sorun yoktur, sağlıklıdır. Yeter ki, kapanan ızgara ve rögar kapakları açılsın, temizlikleri zamanında ve yeterli yapılsın” dedi. 

ADANA (GÜNEY HABER) – ASKİ’nin eski Genel Müdürü Bayram Merdan, Adana’nın, Türkiye’de arıtma tesisleri ile birlikte kanalizasyonlarını tamamlayan ilk büyükşehir olduğunu belirterek, “Teslim ettiğimiz Adana’nın alt yapısında sorun yoktur, sağlıklıdır. Yeter ki, kapanan ızgara ve rögar kapakları açılsın, temizlikleri zamanında ve yeterli yapılsın” dedi.
Merdan, yaptığı açıklamada, kıyı şehri olmayan Adana’nın altyapı bakımından İstanbul ve Mersin ile mukayese edilemeyeceğini belirterek, “Adana, Çukurova’nın ortasında ova şehridir. İstanbul, 7 tepe üzerine kurulmuş denir. Komşu il Mersin dahil, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde şehirlerimizin bir çoğu kıyı şehridir. Buralardaki yağışlar denize kendiliğinden akar.
Adana’da ise, yağan yağmur akacak yer arar. 1984 öncesini bilenler, her yağmurda akacak yer bulamayan yağmur suları evlerin zemin katlarını basardı. Yüreğir’de de Sarıçam Deresi her yağışta bir felaket getirirdi. Aytaç Durak, 1984’ten itibaren birinci önceliği kanalizasyona vererek, ilk yıllarda bütçesinin yüzde 80’ini kanalizasyona harcamıştı” dedi.
Çukurova’nın eğimsiz olması nedeniyle Adana’da kanalizasyon kolektörlerinin çok büyük
çaplı yapıldığını belirten Merdan, şöyle devam etti:
“Üstelik, yerleşik düzensiz şehrin alt yapısını yapmak zordur, meşakkatlidir, pahalıdır. Yaşayan halkı da sıkıntıya sokar. Ve, ilk seçimlerde belediye başkanlarına seçim kaybettirir. Çünkü, kanalizasyon görünmeyen, unutulan bir yatırımdır. Bu nedenledir ki, zamanın Maliye Bakanı merhum Adnan Kahveci, Adana kanalizasyonu için ‘Eski Adana’ya harcanan para, Yeni Adana’ya harcananın 10 katı olmuştur. Gidin bakın şimdi eski Adana’da hiçbir şey göremezsiniz, ama kuzeydeki yeni Adana ise modern bir kent olarak ayakta’ demişti.”
Adana’nın, Türkiye’de arıtma tesisleri ile birlikte kanalizasyonlarını tamamlayan ilk büyükşehir olduğunu vurgulayan Merdan, “Bu tesisleri yapmak kadar, bakım ve işletilmesi de önemlidir.
Benim zamanımda rögarların muhafaza ve temizliği periyodik olarak yapılmakta idi.
‘Moro’ adlı araçların hortumları bacalardan 50 metre ilerisine kadar uzanarak çökeltileri, pislikleri, portakal büyüklüğündeki çakıl taşlarını dahi somurarak temizliyordu. Bu işlemlerin uzun süredir layıkıyla yapılmaması son yağışlardaki sıkıntılara ana neden olmuştur.
Ayrıca, son 4 yıldır yapılan bordür ve kaldırım çalışmalarındaki inşaat atığı, moloz, kum ve çakıllar dahil, temizlik işlerini götürü yapan işçilerin pislikleri rögarlardan aşağı süpürmeleri tıkanıklıkların bir başka neden olmuştur. Rögarlar tıkalıysa kolektörler nasıl çalışsın?
Ayrıca, asfalt çalışmalarında çok sayıda rögar kapağı bilerek veya bilmeyerek kapatılmıştır.
Sonuç olarak, teslim ettiğimiz Adana şehrinin alt yapısında sorun yoktur, sağlıklıdır. Yeter ki, kapanan ızgara ve rögar kapakları açılsın, temizlikleri zamanında ve yeterli yapılsın.”