logo

11 Şubat 2019

Meyveyi çöpe atıyoruz

Portakalın en önemli üretim merkezlerinden olan Kozan’da üreticiler, portakalın para etmemesi üzerine portakalları çöpe atmak zorunda kalıyorlar. Dışının kabuğunun para ettiğini bu nedenle kabuğunu soyduktan sonra iç meyvesini çöpe attıklarını belirten vatandaşlar, portakalın yanı sıra limonda da aynı durumun geçerli olduğunu belirtiyorlar.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Portakalın en önemli üretim merkezlerinden olan Kozan’da üreticiler, portakalın para etmemesi üzerine portakalları çöpe atmak zorunda kalıyorlar. Dışının kabuğunun para ettiğini bu nedenle kabuğunu soyduktan sonra iç meyvesini çöpe attıklarını belirten vatandaşlar, portakalın yanı sıra limonda da aynı durumun geçerli olduğunu belirtiyorlar.

Kış mevsiminin en önemli meyvelerinin başında gelen portakal, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürmedi. Yetiştirdikleri portakalları satamamanın üzüntüsünü yaşayan üreticiler, en azından kabuğunu soyup kurutarak satmaya çalışıyorlar.

Kozanın Kuytucak Köyü sakinleri, bu yıl portakalın hiç para etmediğini 50 kuruşa bile gelip kimsenin almadığını, bu nedenle portakalları çöpe attıklarını belirterek; “Bu yıl portakalda verim güzel oldu. Ancak gelin görün ki portakal para etmiyor. Şuanda tam da mevsimi olmasına rağmen portakalın yüzüne bakan yok. 50 kuruşa bile biz satmaya razıyız ama inanın o fiyata bile kimse almıyor. Biz de kabuğunu soyup, içinin meyvesini hayvanlara yediriyoruz. 10 kilo portakaldan 1 kilo kabuk kurusu çıkıyor. Kurutulmuş portakal kabuğunun kilosu ise 5 buçuk 6 liradan satmaya çalışıyoruz. Bunu da kozmetik ve ilaç firmaları alıyor. En azından bu sayede zararı azaltmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandılar.

LİMON DİREKT ÇÖP OLUYOR

Limonda durumun daha vahim olduğunu belirten Kuytucak Köyü Sakinleri; “Portakalın kabuğunu soyuyoruz içini de hayvanlara yem yapıyoruz. Hayvanlarımız portakalın içini yiyebiliyor ancak limonu yemiyorlar. Yani limonda durum daha da vahim bir hal alıyor. Portakalı hem çöp olana kadar hayvanlarımız yesin diyoruz ama limonda böyle bir şey de yok maalesef. Portakal ve limonda bu yıl üreticinin zararı gerçekten çok büyük.” şeklinde konuştular.

Share
261 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.