Adana Güney Haber

“MİTOLOJİK HİKÂYELERİ SANAT VE TEKNOLOJİ YOLUYLA HAYATA TAŞIYORLAR”

“MİTOLOJİK HİKÂYELERİ SANAT VE TEKNOLOJİ YOLUYLA HAYATA TAŞIYORLAR”
202 views
03 Haziran 2021 - 14:53

“Sanatla mitolojik hikâyeler yolculuk” E-twinning projesiyle öğrenciler kendi kültürümüze yer alan ve başka kültürlere ait mitolojik hikayeleri, kahramanları tanımayı, öğrenmeyi, bununla birlikte eski kültürlerin hikayelerinin bilgeliğinden faydalanmayı ve canlandırmayı amaçlıyor.

(HABER MERKEZİ)-“Sanatla Mitolojik Hikâyelere Yolculuk” E-twinning projesiyle öğrenciler kendi kültürümüzde yer alan ve başka kültürlere ait mitolojik hikayeleri, kahramanları tanımayı, öğrenmeyi, bununla birlikte eski kültürlerin hikayelerinin bilgeliğinden faydalanmayı ve canlandırmayı amaçlıyor.

Dünya kültürlerine bakıldığında her ülkenin kendine özgü mitolojik hikâyeleri olduğunu belirten Proje Sorumlusu Eda Ülke, “Bu hikâyeler kültürden kültüre göre farklılık gösterse de bazıları birbirine çok benzemekte ya da ortak birtakım ögeler barındırmaktadır.
Projemizde; bu düşüncelerle yola çıkarak, kendi kültürümüze yer alan ve başka kültürlere ait mitolojik hikâyeleri, kahramanları tanımayı, öğrenmeyi, bununla birlikte eski kültürlerin hikâyelerinin bilgeliğinden faydalanmayı ve canlandırmayı amaçladık. Kültürler arası bir köprü kurup, farklı sanat dallarını ve teknolojik imkânları kullanarak mitolojik hikâyeleri sanat ve teknoloji yoluyla hayata taşımayı hedeflemekteyiz.” Dedi.

Adana’da Kasım Sacide Ener Ortaokulu öğrencileri ile “Sanatla mitolojik hikayelere yolculuk” Projesini sürdüren Proje  Sorumlusu Eda Ülke, “projemiz Türkiye’den 5 1 Azerbaycan’ dan1 toplamda 6 öğretmen ve öğrencilerle yürütülmektedir. Her ülkenin kendine has hikâyeleri vardır.

Bu projede amacımız farklı mitolojik hikâyeleri ve kahramanları öğrenmek, onları tanıyıp canlandırmak, içinde bulunduğumuz Pandemi dönemi verimli ve eğlenceli şekilde geçirmektir. Öğrencilerimiz araştırıp öğrendikleri kahramanların resimlerini çizdiler, kuklalarını yaptılar, bu kahramanlarla ilgili kendileri hikâyeler yazdılar, yine bu kahramanları kullanarak şiir yazıp, şiiri şarkıya dönüştürdüler.

Projemiz İngilizceye de yönelik olduğu için yabancı dillerinin gelişimi için de büyük fırsat oldu. Türkçe olarak yazdıkları hikâyelerini basit cümlelerle de olsa İngilizceye çevirdiler.

Projede buluna bulunan bütün ortaklar büyük özveri ile çalıştılar. Azerbaycan ortağımız ülkemizin önemli günlerini büyük duyarlılıkla kutlarken bizler de onun bu çabasını karşılıksız bırakmadık. İki ülke ortakları paylaşarak, güzel işler çıkardık.” Dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -