logo

Nar hasadı devam ediyor

Yaklaşık 2 ay öncesinde başlanılan narın hasadına devam ediliyor. Son hasadı toplayan üreticiler, bu sene yetişen narların verim ve kalite açısından çok güzel olduğunu ve narların da fiyat olarak bu yıl beklentileri doğrultusunda satıldığını ifade ediyorlar.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaklaşık 2 ay öncesinde başlanılan narın hasadına devam ediliyor. Son hasadı toplayan üreticiler, bu sene yetişen narların verim ve kalite açısından çok güzel olduğunu ve narların da fiyat olarak bu yıl beklentileri doğrultusunda satıldığını ifade ediyorlar.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda hasat edilen narın hasadına Adana Bölgesi’nde devam ediliyor. Son ürünlerini dallarından toplamanın mutluluğunu yaşayan üreticiler, hasat sonrasında meyve ağaçlarını bir sonraki sezon için bakıma almaya hazırlanıyorlar.

Çukurova bölgesinde üretilen narların kalite açısından Türkiye’nin önemli narlarından olduğunu belirten Üretici Hamit Yeşil; “Bizim bölgemizin iklimi ve bereketli toprakları birçok tarım ürününü, meyveyi yetiştirmeye müsait olduğu için birçok ürünün ekimini yapabiliyoruz. Nar da ağaç sayısı bakımından, verim ve kalite bakımından bölgemizin önemli ürünlerinden bir tanesidir. Bu bölgede üretilen narlar Türkiye’nin en önemli ve en kaliteli narları arasında yer alıyor. Artık hasadın sonuna geldik ve son narlarımızı topluyoruz. Bu narları da toplandıktan sonra bahçemizi temizleyerek, ağaçlarımızın gereken bakımlarını yapmak için kolları sıvayacağız.” dedi.

Şuanda satılan narların daha sulu olduğuna dikkati çeken Hamit Yeşil, nar ekşisi yapmak için uygun zamanın bu zaman olduğunu söyledi ve ekledi; “Şuanda satın aldığınız narlar ilk etapta satılan narlara kıyasla daha sulu dolayısıyla da nar ekşisi yapmaya daha elverişli olduğu için insanlar şuanda ekşi yapmak için satın alıyorlar. Ortalama olarak 5-6 kilo nardan 1 kilo nar ekşisi çıkıyor. Artık hasadın sonuna geldiğimiz için ekşi yapmakta geç kalanların bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Bizim ve birçok üretici kardeşimiz için bereketli bir yıl oldu. Darısının bir sonraki hasada olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Share
272 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.