Adana Güney Haber

Okula başlama yaşına yeni ayar

Okula başlama yaşına yeni ayar
25 views
28 Haziran 2019 - 1:09

TBMM’ye sunulan teklif ile ilkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya yükseltiliyor. Yapılacak değişiklik ile vücut gelişimi hızlı olan çocukların okula erken başlamasına, gelişimi yavaş olan çocukların ise okula geç başlamasını sağlayacak.

ADANA (GÜNEY HABER)-TBMM’ye sunulan teklif ile ilkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya yükseltiliyor. Yapılacak değişiklik ile vücut gelişimi hızlı olan çocukların okula erken başlamasına, gelişimi yavaş olan çocukların ise okula geç başlamasını sağlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan okula başlama yaşına ilişkin teklif TBMM’nde görüşülecek. Bakanlık tarafından hazırlanan teklifin TBMM’nden geçmesi durumunda ilkokula başlama yaşı 66 aydan, 69 aya yükseltilmiş olacak. Eğitimciler yapılacak düzenlemenin önemine dikkat çekerek, yeni düzenleme ile çocukların vücut gelişimi tamamlandığında okula başlayabileceklerinin altını çizdi.

Okula başlama döneminin çok önemli olduğunu belirten Eğitimci – Yönetici Selahattin Kızılot, “Yeni düzenlemenin kanunlaşması durumunda vücut gelişimi hızlı çocukların okula erken başlaması, gelişimi yavaş olanların ise okula geç başlamasının önü açılacak. Bu düzenleme ile ilkokulların birinci sınıfına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını doldurmuş olan çocukların kaydı yapılacak. Şuanda eğer veli isterse 60 ayını dolduran çocuğunu okula kaydettirebiliyor. Bu da çocuklar arasındaki yaş aralığını artırıyor. Şöyle ki; aynı sınıfta okuya öğrencilerin arasında 20 aydan fazla fark olabiliyor.” dedi.

YENİ DÖNEMDE SAĞLIK RAPORU İSTENMEYECEK

Yeni düzenleme ile ilkokula kayıt erteleme taleplerinin de azalabileceğine dikkat çeken Kızılot, “Yeni düzenleme de aynı sınıfta okuyan öğrenciler arasındaki yaş farkının azaltılması, çocukların okula uyumuna ve akademik gelişimine katkı koyması hedefleniyor. Bu arada yeni düzenleme çocukların ilkokula kayıtlarını erteleme için de sağlık raporu istenmeyecek. Bu da kayıt erteletmek isteyen velilerin işini kolaylaştıracak. Yeni düzenlenen kanunlaşması durumunda, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayında 69 ayını dolduran çocuklar ilkokula kaydedilecek. Eylül ayı sonu itibarıyla 66, 67 ve 68 aylık çocuklar velilerinin yazılı talebiyle ilkokula başlayabilecekler. Kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanlar, velilerinin yazılı talebiyle ilkokula kaydını bir yıl erteleyebilecek.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -