Adana Güney Haber

Okullar açıldı, kiralar arttı

Okullar açıldı, kiralar arttı
74 views
15 Eylül 2021 - 1:23

Okulların yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte üniversite okumak için şehir dışından öğrencilerin de ev arayışları arttı. Zaten uzun süredir yükselme eğiliminde olan kiralar, okulların da açılmasıyla birlikte iyice tavan yaptı.

(HABER MERKEZİ)-Okulların yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte üniversite okumak için şehir dışından öğrencilerin de ev arayışları arttı. Zaten uzun süredir yükselme eğiliminde olan kiralar, okulların da açılmasıyla birlikte iyice tavan yaptı.

Pandemi dönemiyle birlikte yükselişe geçen konut kiraları, okulların da yüz yüze eğitime başlamaları ile birlikte artışa geçti. Kiralık ev bulma noktasında da sıkıntı yaşayan öğrenciler, artan fiyatlar karşısında da çaresiz kalıyor. Tek başına kiraları ödeme gücü olmayanlar ise ev arkadaşı bulmakta çareyi arıyor.

Okulların açılmasıyla birlikte kiralarda ciddi artışlar yaşandığını ifade eden Gayrimenkul Danışmanı İdris Hamdi Nurlu; “Konut sektörü, yaklaşık 1 buçuk yıldan bu yana fiyatlarının artışı yönünde bir hareketlenme içinde. Gerek ev alacak olanlar gerekse de kiralık evlerde oturanlar bu artışlar epey şikayetçi ancak son günlerde de okulların açılmasıyla birlikte kiralar da yeniden artışlar meydana geldi.” diye konuştu.

Öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda özellikle fiyatların arttığına dikkati çeken Nurlu; “Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesinin ardından fiyatlarda ciddi manada artışların olduğu gözlemleyebiliyoruz. Bu fiyat artışlarının yoğunluk kazandığı yerler ise öğrencilerin daha çok tercih ettiği bölgeler oluyor. Talebin arttığı dairelerin daha çok 1+1 veya stüdyo tip daireler ve eşyalı dairelerin olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan bu sene düğünlerin ertelenmemesi ve evlenen çiftlerin kiralık evlere yoğun talep göstermesi kiralık ev bulunması noktasında da büyük sıkıntılar oluşturabiliyor. Şuanda piyasa geneline baktığımızda yoğun bir gerek kiralık gerekse satılık anlamda konut talebi olduğunu bunun karşısında ise fiyatların büyük oranda arttığını söyleyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -