hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

Oran:  “Parlamenter sisteme başkanlık formatı tutmaz”

Son Güncelleme :

23 Ocak 2017 - 23:45

/ 440 views kez okundu.
Oran:  “Parlamenter sisteme başkanlık formatı tutmaz”

Partisinin Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Umut Oran, anayasa değişikliği görüşmelerini değerlendirdi

ADANA (GÜNEY HABER)–Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı, eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Türkiye’nin her tarafı cayır cayır yanarken, AKP iktidarının yangını söndürmek yerine yangına körükle gittiğini söyledi. Bu yangının söndürülmesi noktasında en önemli yasama, yürütme organı olması gereken Gazi Meclis’in ise birisine ısmarlama, kişiye özel bir koltuk yaratmak için çalıştığını belirten Oran, “Bu gerçekten bir akıl tutulmasıdır ve kabul edilebilecek bir şey değildir. Yürürlükteki 1982 anayasasının iliği kemiği, dokusu, DNA’sı, genetiği, ruhu parlamenter sistemdir. Şimdi sizin 180 maddeye, 18 maddelik bir başkanlık formatı atarak, bu bünyeyi, bedeni sağlıklı kullanabilmeniz mümkün değil” diye konuştu.

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Çukurova Üniversitesi Yaşam İnisiyatifi Girişimcilik Kulübü’nün davetlisi olarak geldiği Adana’da ilk olarak CHP Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret edip, İl Başkanı Ayhan Barut, il yöneticileri ve partililerle buluştu.

BARUT: PARTİLER ÜSTÜ BİR MÜCADELE SÜRECİ YÜRÜTECEĞİZ

Toplantıda rejimi değiştirecek anayasa değişikliğine karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Başkanı Ayhan Barut, “AKP’nin bu teklifi Meclis’ten geçmiş olsa da referandumda halktan dönecektir. Buna inancım tamdır. Referandum sürecindeki mücadelemizi de ‘evet’, ‘hayır’ üzerinden yapacağız. Çünkü bu mücadele CHP-AKP mücadelesi değil, ülkemizin, Cumhuriyetimizin geleceği için bir kurtuluşu mücadelesidir. CHP bu mücadelenin lokomotifi olabilir ama ülkesini seven, cumhuriyetten yana kaygı duyan partili, partisiz herkesin, bir araya gelip yürüteceği partiler üstü bir mücadele olması gerekiyor. CHP olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Bundan sonra alanda olacağız ve gece-gündüz çalışacağız. Hepimiz Cumhuriyete ve parlamenter demokrasiye sahip çıkacağız” dedi.

EN ÖNEMLİ SORUN CAN GÜVENLİĞİ

Türkiye’nin her tarafının cayır cayır yandığını belirten Umut Oran ise dünyanın sadece IŞİD terörüyle uğraştığını, Türkiye’de ise her türlü terörün olduğunu söyledi. Oran, “AKP 15 yıldır ülkeyi o kadar kötü yönetti, teröre o kadar çok müsamaha gösterdi, o kadar çok milletten, parlamentodan gizli kapaklı sınır ihlallerine izin verdi ve bir takım çözüm süreçlerine girdi ki, ülkemiz bugün ne yazık ki terör örgütlerinin yuvası haline geldi” diye konuştu.

Türkiye’de yurttaşların can, mal, mülkiyet hakkı ve hukuk güvenliğinin kalmadığını belirten Oran, bu durumun sorumlusunun AKP olduğunu vurguladı. Ekonominin, dış politikanın çok kötü durumda olduğunu, Suriyeli mülteci sorunun her geçen gün büyüdüğünü, iktidarın yakın zaman kadar birlikte yol yürüdüğü, devlet kurumlarına sızmasına göz yumduğu FETÖ çetesinin de Türk milletine, cumhuriyete ve demokrasiye darbe yaptığını aktaran Oran, ayrıca ülke genelinde de OHAL’in olduğunu anımsattı.

AKIL TUTULMASI

Oran, “Baktığınız zaman ülkede her türlü problem var. Her taraf yangın yeri. Her taraf cayır cayır yanıyor. Bu taraftan da iktidarın yangını söndürmesi lazım ama iktidar yangını söndürüyor mu? Hayır. Yangına körükle gidiyor. Vatandaşları iyice ayrıştırıyor, kutuplaştırıyor, birbirine düşürüyor. Onu, bunu tehdit ediyor. Bu yangını söndürme noktasında en önemli yasama, yürütme organı olması gereken Gazi Meclis, millet can derdindeyken, Mehmetçik vatanı koruma derdindeyken birisine ısmarlama, kişiye özel bir koltuk yaratmak için çalışıyor. Bu gerçekten bir akıl tutulmasıdır ve kabul edilebilecek bir durum değildir” diye konuştu.

PARLAMENTER SİSTEME BAŞKANLIK FORMATI TUTMAZ

Başbakan Binali Yıldırım’ın dünya siyaset tarihine kendi oturduğu Başbakanlık koltuğunu yok eden bir siyasetçi olarak geçtiğini ifade eden Oran, rejimi değiştirecek anayasa değişikliğini ilginç bir benzetmeyle değerlendirdi:

“Yürürlükteki 1982 anayasasının iliği kemiği, dokusu, DNA’sı, genetiği, ruhu parlamenter sistemdir. Şimdi sizin 180 maddeye, 18 maddelik bir başkanlık formatı atarak, bu bünyeyi, bedeni sağlıklı kullanabilmeniz mümkün değil. Çünkü bu beden, bu ruh parlamenter sistem. Kaldı ki Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e bile bu yetkiler verilmemiştir. Sadece savaş döneminde 3 aylığına süreli ve kısıtlı bir yetki almıştır. Meclisin fesholması konusunda bile kendi milletvekilleri çıkıp “Bu yanlıştır. Biz sana bu konuda yetki veremeyiz” demişlerdir. Atatürk de o insanları alıp bakan yapmıştır. Mahmut Esat Bozkurt, Şükrü Saraçoğlu gibi. Bu fesih yetkisini de Gazi Meclis, asrın lideri ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e vermemiştir.”

“MİLLETTEN DÖNECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUZ”

TBMM’nin millete rağmen telafisi çok zor ve yanlış bir karar aldığını belirten Umut Oran, “Artık söz millettedir. Biz, CHP olarak millete gidiyoruz ve bunun milletten döneceğine yürekten inanıyoruz. Millet demokrasimize sahip çıkacaktır. Kazanan demokrasi, Cumhuriyet, halkımız, Türkiye olacaktır. İster sağcı, ister solcu, ister ülkücü, ister muhafazakar, ister Cumhuriyetçi olsun, kim olursa olsun vatanımızın, memleketimizin, çocuklarımızın geleceği için bu başkanlık ‘dikta rejimine hayır’ diyeceklerine ben yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Oran, CHP Yüreğir İlçe Örgütü’nde de partililerle bir araya geldikten sonra Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki “Değişen Dünyada Türkiye’nin Geleceği” konulu panele panelist olarak katıldı.