logo

ORGANİK GÜBREYE TALEP ARTIYOR

Üretimden daha çok verim almak için kullanılan suni gübreler artık yerini organik gübreye bırakıyor. Talebin çok olması nedeni ile de organik gübre yetiştiriciliği günümüzde gittikçe büyüyen ve artan iş kolları arasında yer alıyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Üretimden daha çok verim almak için kullanılan suni gübreler artık yerini organik gübreye bırakıyor. Talebin çok olması nedeni ile de organik gübre yetiştiriciliği günümüzde gittikçe büyüyen ve artan iş kolları arasında yer alıyor.

Organik gübre türleri arasında yer alan solucan gübresi üreticilerin son dönemde üretimlerinde kullanmak istedikleri gübreler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Toprak solucanlarının, toprağın verimini ve kalitesini direk aldıklarını bu nedenle de mineral açısından yüksek minerale sahip olduklarını belirten gübre üreticileri, verimi arttırdığı için insanlar daha çok toprak solucanı gübresini tercih ediyorlar ifadelerini kullandılar.

Toprak solucanı gübresine yurt içinden ve yurt dışından çok fazla talep olduğunu belirten Kamil Karaköse; “Toprak solucanları toprağın verimi direk alabiliyorlar. Besinleri ile birlikte yuttukları toprak, vücutlarında adeta bir işlemden geçiyor ve bu toprak üretim için gerekli olan tüm minerali içeriyor. Bu gübrenin diğer bir adı da vermikompost gübresidir. Bu gübrenin kullanımı ülkemizde ve dünyada kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor ve talep çok fazla oluyor. Son zamanlarda kar elde etmeyi düşünen yatırımcıların en karlı gördükleri alanların başında bu nedenle vermikompost üreticiliği oluyor.” şeklinde konuştu.

Çevreyi de kirletmiyor

Toprak solucanı üreticiliği hakkında da bilgiler veren Karaköse; “Vermikompost üreticilik için alanlar hazırlıyoruz ve içini toprakla dolduruyoruz. Toprak solucanları bu hazırladığımız alanlarda yaşıyorlar. Bunlara ahır gübresinin yanında lahana, havuç, kereviz gibi sebzeler karıştırıyoruz toprağa ve onlarla beslenmelerini sağlıyoruz. Toprağın verimine olumlu katkılarının yanında çevre de hiçbir kirlilik meydana gelmiyor. Bu yönüyle de çevre zarar vermemesi nedeni ile tercih edilebilirliği artıyor.” ifadelerini kullandı.

Share
219 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.