logo

20 Aralık 2017

Organik yumurtaya kış zammı

Soğuk havada üretimi azalan organik yumurtanın tüketimi artıyor. Yumurta üretimi azalırken, tüketimin artması ise yumurta fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Organik yumurta üreticisi Kazım Boyacı, “Havalar ısınıncaya kadar yumurta fiyatında düşme yaşanmaz” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Soğuk havada üretimi azalan organik yumurtanın tüketimi artıyor. Yumurta üretimi azalırken, tüketimin artması ise yumurta fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Organik yumurta üreticisi Kazım Boyacı, “Havalar ısınıncaya kadar yumurta fiyatında düşme yaşanmaz” dedi.

Yumurta fiyatları yükselmeye devam ediyor. Kış mevsiminde yumurta üretiminin daha maliyetli olduğunu söyleyen organik yumurta üreticisi Kazım Boyacı, “Soğuk havada yumurtlayan tavuk sayısı az olur. Gezen tavukların, yani köy tavuklarının yumurtlaması için kümeslerinin sıcak olması ve bol miktarda yem verilmesi gerekiyor. Bu neden kışın tavuklarımızın kümesini kapalı alanlara taşımaya özen gösteriyoruz. Yani tavuklarımızın kümesini hayvan ahırları, evlerin altındaki mağaza veya depolara koyuyoruz. Ve kümesten çıktıktan sonra bu kapalı alanlarda yem veriyoruz.” dedi.

 ORGANİK YUMURTA DAHA LEZZETLİ VE SAĞLIKLIDIR

Geceyi sıcak bir kümeste geçirdikten sonra gündüzleri de bol yem verilen tavukların daha fazla yumurtladığını belirten Boyacı, “Köy tavukları veya diğer adıyla organik tavuklar, besi çiftliklerindeki tavuklar kadar yumurtlamaz. Besi çiftliklerinde bir tavuk yılda en az 280 gün yumurtalar. Köy tavukları ise yılda en fazla 250 yumurta yapabilir. Bu nedenle organik yumurta daha değerlidir. Ayrıca organik tavuk gezerek her türlü besini aldığı için, yumurtası da hem daha sağlıklıdır, hem de daha lezzetlidir. Bu yüzden organik yumurta, çiftlik yumurtalarından daha pahalıdır.” diye konuştu.

 ORGANİK YUMURTANIN TOPTAN FİYATI 1 LİRA OLDU

Soğukların artmasıyla birlikte yumurtlayan tavuk sayısının da azaldığını belirten Boyacı, “Tavuklarımın yumurtlaması için her türlü önlemi ve tedbiri almaya çalışıyoruz. Şuanda toptancılara tanesini 1 TL’den, perakende olarak da 1 lira 25 kuruştan satıyoruz. Kışın sertliğine göre bu fiyatlar artabilir. Çünkü havalar soğudukça organik yumurtaya ilgi artıyor. Talebin yükselmesi nedeniyle de yumurta fiyatları artıyor. Sonbahara girdiğimizde yumurtanın toptan fiyatı 40-45 kuruştu. Havalar soğudukça, üretim azatlıkça fiyatlar artmaya devam ediyor. Havalar ısınmadığı sürece, yumurta fiyatları düşmez” ifadelerini kullandı.

Share
449 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.