logo

13 Haziran 2018

Ormanlarımız gençleşiyor

Adana Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bir taraftan orman varlıklarını korurken, bir taraftan da orman ağaçlarını gençleştiriyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bir taraftan orman varlıklarını korurken, bir taraftan da orman ağaçlarını gençleştiriyor.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri kış mevsiminde zarar gören ağaçlar ile yaşlanmış ağaçları tespit ederek bu ağaçları istihdama ve ekonomiye kazandırmaya devam ediyor. Ayrıca bozuk olan orman alanlarının da yeniden ağaçlandırılması için çalışan ormancılar, orman varlıklarının daha genç ve güçlü bir hale getirilmesini hedefliyor.

Ormanların her zaman gençleştirilmeye ve bozuk olan olanlarda da ağaçlandırmaya ihtiyacı olduğunu belirten Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, “Ormanlarımız her zaman özel ilgiye ihtiyacı var. Ormanlarımız bize insan hayatı için olmazsa olmaz olan oksijen üretiyor. Ancak yaşlanmış ve yıpranmış ağaçlar maalesef bu konuda zayıf kalabiliyorlar. Bu nedenle orman varlıklarımızın düzenli ve planlı bir şekilde bakımını ve kontrolünü yaparak verimsiz hale gelen ağaçları tespit ediyor ve bu ağaçların orman köylüsü vatandaşların keserek ülke ekonomisine kazandırıyor.” dedi.

ORMAN KÖYLÜLERİNE EK GELİR SAĞLIYORUZ

Ormanları da işlevsel ve verimli hale getirmek için çalışmalarını sürdüren ormancılar, bir taraftan da bal ormanı alanları oluşturmaya çalışıyor. Bal ormanlarının da yine orman köylülerine ek gelir getirmesi için hazırladıklarını söyleyen ormancılar, şuanda insanların ormanlardan başta ağaç tıraşlama olmak üzere, defneyaprağı toplayabildiğini, bal ormanlarında arı yetiştirdiğini ve diğer hayvanlarını otlattığının altını çizdi. Ormanların tamamen çevresinde yaşayan insanlara ek gelir getiren bir alan haline dönüştürdüklerini kaydeden ormancılar, orman varlıklarını o bölgede yaşayan insanlar çok önemli bir hale geldiğini belirtti.

Share
269 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.