logo

02 Kasım 2018

Otoparklar kullanılmıyor

Adana’da yol kenarına park edilen araçlardan dolayı kent içi trafiğin yoğunlaştığını söyleyen otoparkçılar, “İnsanlar trafiği kilitlemeyi göze alıyor fakat aracını otoparklara koymuyor” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da yol kenarına park edilen araçlardan dolayı kent içi trafiğin yoğunlaştığını söyleyen otoparkçılar, “İnsanlar trafiği kilitlemeyi göze alıyor fakat aracını otoparklara koymuyor” dedi.

Adana’da her sürücünün otopark kullanmadığını belirten otoparkçılar, şehir içinde yaşanan trafik sorununu çözümü noktasında sürücülere otopark kullanma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini ifade etti. İnsanların araçlarını yol kenarını bırakması nedeniyle ortaya büyük bir trafik sorunu çıktığının altını çizen otoparkçılar, otopark kullanımının önemine dikkat çekti.

İnsanların araçlarını yol kenarına bırakmaması durumunda trafiğin her zaman açık olacağını kaydeden otoparkçı Veysel Eğrisırt, “Adana şehir merkezinde yaşanan trafik sorunu nedeniyle hiç kimse çarşıya gelmek istemiyor. Yaşanan trafik sorunun çözümü aslında çok kolay, fakat bu bir türlü uygulanmıyor. Bugün otoparkların yüzde 40’ı boş beklerken, insanlar yol kenarına araçlarını park ediyor. Sonra orada yer kalmayınca bu kez yol kenarındaki araçların yanına ikinci sıra olarak yine araçlar durmaya başlıyor. Zaten yollarımız iki şeritli, böyle olunca trafik tek şeride düşüyor ve trafik oluşmaya başlıyor.” dedi.

YOL KENARINDAKİ ARAÇLAR TRAFİĞİNE NEDEN OLUYOR

Sürücülere mutlaka otopark kullanma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini ifade eden Eğrisırt, “Belki sürücülerin tamamı otopark kullansa fiyatlar daha da aşağı düşebilir. Şuanda otopark fiyatları 6-7 TL olarak değişiyor. Tabi uzun süre aracını park edenler bu ücreti veriyor. Bakkaldan, marketten, büfeden veya mağazadan alışveriş yapmak isteyen sürücüler araçlarını gelişi güzel yerlere park ediyor. Buralarda genellikle ya cadde üzerinde yol kenarları veya ara sokaklardaki boş yerler. Tabi bu şekilde park edilen araçlar trafiğe neden oluyor, diğer araçların geçişini ya engelliyor yada yavaşlamasına neden oluyor. Bunun yerine 5 dakikalığını da olsa sürücülerin otoparkları kullanması gerekiyor. Eğer böyle olursa otopark fiyat tarifeleri de yeniden düzenlenebilir, fiyatlar aşağıya çekilebilir” diye konuştu.

Share
197 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.