Adana Güney Haber

Özden:”Yazılımcı sayımızı artırmak zorundayız”

Özden:”Yazılımcı sayımızı artırmak zorundayız”
54 views
11 Aralık 2019 - 14:02

Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, yeni dönemde her iş fikrinin yazılıma ihtiyaç duyduğunu, ancak Türkiye’nin hâlâ yeterli sayıda yazılımcı yetiştiremediğini söyledi.

(HABER MERKEZİ)-Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Bilgisayar Mühendisliği Öğrenci Kulübü’nün (Computer Engineering Association  – CENGA) ‘Bilişim Sektöründe Fırsatlar ve Kariyer Planlaması’ etkinliğinde konuşan Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, insan kaynağına en çok ihtiyaç duyan sektörün hâlâ bilişim sektörü olduğunu söyledi. ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte üniversite öğrencilerine ‘Kariyer Yolculuğunda Girişimcilik’ başlıklı sunum yapan Özden, “Yeni dönemde mezun olan neredeyse her bilgisayar mühendisine iş imkânı var. Ancak burada önemli olan ortaya koyacağınız değer. Dünyadaki diğer yazılımcılarla rekabet ettiğinizi unutmadan, akılcı projelerle ve çok çalışarak yola devam etme zorunluluğunuz var” dedi.

10 ÖĞRENCİNİN 6’SINDA HEDEF KPSS!

Türkiye’de mezun olan 10 üniversite öğrencisinden birinin ürettiğini, diğer 3’ünün bu üretimi pazarladığını, kalan 6 gencin de KPSS’ye hazırlandığına vurgu yapan Özden, “Bu tabloyu değiştirmek zorundayız. Değer üreten, iş fikri geliştiren ve kendi işini kuran genç sayısını artırmaya ihtiyacımız var. Özellikle bilişim alanında girişimci sayımızı artırmadığımız, onlardan güzel iş fikirleri ve markalar kazanmadığımız sürece ülkemiz ekonomide arzu ettiği hedefi yakalayamayacak” diye konuştu.

Almanya ile Türkiye nüfusunun sayıca birbirine çok yakın olduğunu hatırlatan GED Başkanı Özden, “Gelişmiş ülkeler arasında yer alan Almanya’da 800 bin, Türkiye’de 123 bin yazılımcı var. Yazılımcı sayımızı artırmak zorundayız. Ama sayıyı artırırken niteliğin artırılması çabamızı da sürdürmemiz gerekiyor. Buradan bilgisayar mühendisi adaylarımıza önemli bir uyarıda bulunuyorum. Eğitim alırken etrafınızla ilişkileri geliştirin. Çevrenize dikkatli bakın. Yaşanılan sorunlara bilişim penceresinden nasıl bir çözüm üretebileceğinize odaklanın. Her güzel iş fikri ya sorun çözüyor ya ihtiyaç gideriyordur. Bir diğer önerim de iyi bir bilişimci olmak istiyorsanız, mutlaka ilgi duyduğunuz bir başka disiplinin eğitimini alın. Gelişmiş ülkeler bunu uyguluyor. Örneğin biyolojiye ilginiz varsa ve bu alana çözüm üretecek yazılımlar geliştirirseniz daha yararlı ve hızlı olabilirsiniz. Her yazılımcı mutlaka farklı bir ya da birkaç disipline daha ilgi duymalı ve bu alanlarda da kendini geliştirmeli” diye konuştu.

‘Kariyer Planlama’ etkinliğinin açılışında konuşan Doç. Dr. Mehmet Fatih Akay da öğrencileri teknik ve sosyal anlamda daha fazla geliştirmek için kurdukları CENGA’nın staj yeri temininden eğitime, tecrübe paylaşımı etkinliklerinden sosyal aktivitelere organizasyonlar yaptığını söyledi. Etkinlikte Algopoly İş Geliştirme Direktörü Selçuk Can Güven, Temsa Bilgi Teknolojileri Müdürü Levent Sandallıoğlu, Platon Kurucu Müdürü Ali Menteş ve Bestcloudfor.me Kurucusu Berkay Özuğur birer sunum yaptı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -