logo

Pamuk üreticiler tedirgin

Çukurova’nın ‘Beyaz Altını’ olarak bilinen pamuk hasadı devam ederken, pamuk üreticisi sezon başına göre fiyatların düşmesine tepki gösteriyor. Fiyatların sezon başına göre yaklaşık 1 lira oranında gerilediğini belirten pamuk üreticileri, “Şuanda bu yıl yaşanan verim yüksekliği ile teselli bulmaya çalışıyoruz” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Çukurova’nın ‘Beyaz Altını’ olarak bilinen pamuk hasadı devam ederken, pamuk üreticisi sezon başına göre fiyatların düşmesine tepki gösteriyor. Fiyatların sezon başına göre yaklaşık 1 lira oranında gerilediğini belirten pamuk üreticileri, “Şuanda bu yıl yaşanan verim yüksekliği ile teselli bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Çukurova’da pamuk hasadı devam ediyor. Çukurova Bölgesi’nde Ağustos ayında hasadına başlayan pamuk hasadı Kasım ayına kadar devam ederken, bu yıl pamukta rekolte ve kalite yüksekliği yaşanıyor. Diğer taraftan sezon başına göre kilosu ortalama pamuğun kilosu tarlada ortalama 1 TL ucuzlarken, üretici bu duruma tepki gösteriyor.

Yakın bir tarihe kadar Adanalı çiftçilerin pamuk ekimi yapmadığını belirten pamuk üreticisi Yusuf Kara, “Sonuçta çiftçi arz ve talebe göre ekim yapıyor. Fakat birkaç yıl önce pamuk fiyatları üreticiyi kurtarmıyordu. Bu nedenle de Adana’da pamuk ekimi yapmaktan vazgeçmiştik. Sonrasında pamuk yeniden üreticisine kazandırmaya başladı. Bu yüzden bizlerde yeniden pamuk ekmeye başladık. Fakat bu yıl pamuk fiyatları üreticiyi tedirgin ediyor” dedi.

ADANA’DA HASAT BİTİNCE PAMUK FİYATI YÜKSELİYOR

Çukurova’da Ağustos ayında hasat edilen pamuğun kilosunun 4 liranın üzerinde satıldığını belirten Kara, “Şuanda pamuk 3 lira, 3 lira 30 kuruş seviyesinde satılıyor. Sezon başında pamuk üreticisi olarak bu yıl pamuğun üreticiye kazandırdığını düşünmüştük. Fakat şuanda pamuk üreticisi zor durumda. 3 lira pamuk üreticisini kurtarmaz. Şuanda fiyatların makul seviyelere çıkmasını bekliyoruz. Aslında şöyle de bir durum var, Adana’da pamuk hasadı biter bitmez fiyatlar yükseliyor. Bu durumda olan üreticiye oluyor. Üretici para kazanamıyor ama üreticinin elinden pamuğunu alanlar çok iyi para kazanıyor. Bu duruma artık son verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Share
259 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.