logo

Pamuk üreticisi şaşkın

Sezon başında 4 lira 30 kuruştan satılan pamuk hasadı Çukurova bölgesinde devam ederken, ilerleyen günlerde pamuğun kilosunun ortalama 1 lira düştüğünü söyleyen pamuk üreticileri bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını kaydetti.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Sezon başında 4 lira 30 kuruştan satılan pamuk hasadı Çukurova bölgesinde devam ederken, ilerleyen günlerde pamuğun kilosunun ortalama 1 lira düştüğünü söyleyen pamuk üreticileri bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını kaydetti.

Adana’da pamuk hasadı devam ediyor. Sezon başında 4 lira 30 kuruştan satılan pamuğun kilosu kısa bir süre sonra 3 lira 30 kuruşa geriledi. Fiyatın tekrar yükselmesini beklediklerini kaydeden pamuk üreticileri, pamuğun büyük emek istediğini ve bu emeğin karşılığını çiftçinin pamuk yerine başka ürünler ekeceğini söyledi.

Pamuk diğer tarım ürünlerden çok daha zor yetiştiğini ve pamuğun sürekli bir bebek gibi ilgi istediğini ifade eden pamuk üreticisi Hıdır Kurt, “Pamuk ekimi yapılacak tarla kıştan hazırlanıyor. Toprak sonbaharda işleniyor ve iklim müsait oldukça toprak traktörle işlenerek havalandırılıyor. Yine ekim öncesinde yabani otla mücadele kapsamında toprağa zirai ilaçlar atılıyor. Mart nisan gibi toprağa pamuk tohumu atılmaya başlanırken, tohumların çimlenmesi ile birlikte bir taraftan hastalıklara karşı zirai ilaçlama, bir taraftan da yabani otlara karşı çaba işlemi yapılıyor. Sonrasında 3-4 defa su veriliyor” dedi.

EMEĞİN KARŞILIĞI OLMAZSA PAMUK EKEN OLMAZ

Pamuk üretmenin çok zor ve zahmetli olduğunun altını çizen Kurt, “Mısır üretmek, buğday üretmek veya soya üretmek bu kadar zor değil. Bu kadar zahmetli bir üretim yaptıktan sonra üretici mısır, buğday veya soyadan kazanacağı paradan daha fazla kazanmak istiyor. Eğer pamuk üreticisi, ektiği pamuktan emeğinin karşılığını alamazsa o zaman pamuk ekmez. Bu kadar emek etmektense buğday, mısır, ayçiçeği veya soya eker hasat sezonu geldiğinde de ektiğini biçer. Az kazanır ama bunun karşılığında da az yorulur” diye konuştu.

Share
315 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.