logo

15 Ağustos 2016

Pamukta “beyaz altın” beklentisi 

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, gelecek yıl destek primi artacak olan pamuğun tekrar eski günlerine dönmesini beklediklerini söyledi.

ADANA (İHA) – Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, gelecek yıl itibariyle destek primi artacak olan pamuğun tekrar eski günlerine döneceğini umut ettiklerini söyledi.
Bulut, yaptığı açıklamada, son yıllarda girdi maliyetlerinin yüksek olması, destek primlerinin ise düşük olması nedeniyle üreticinin pamuk ekmekten vazgeçtiğini belirterek, “Önceden pamuk ekimi yapan çiftçi, hasat sonunda emeğinden harcamasından fazla gelir elde ederdi, son yıllarda böyle olmuyor. Onun için çiftçi farklı alternatiflere yönelmek zorunda kaldı” dedi.
Gelecek yıl itibarıyla pamuk destek primlerinin artırılacak olmasıyla beraber pamuğun yine ‘beyaz altın’ olarak anılacağını söyleyen Başkan Bulut, “Gelecek yıl itibarıyla normal pamukta 65 kuruş olan destekleme primi 75 kuruşa, minavereli (değişim yapan tarla – önceki yıl başka ürün ekili olan) pamuk destekleme primi ise 1 lira olacak. Primlerin artması ile Çukurova Bölgesi’nde pamuk üretiminin tekrar eski haline geleceği kanısındayım” diye konuştu.

 

Share
439 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.