logo

Pamukta ‘sıcak’ mesai

Çukurova’nın ‘Beyaz Altını’ olan pamuk hasadı devam ederken, binlerce tarım işçisi de tarlada pamuk toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Son günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığını belirten tarım işçileri, “Sıcak hava, pamuk toplama işini daha da zorlaştırıyor” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Çukurova’nın ‘Beyaz Altını’ olan pamuk hasadı devam ederken, binlerce tarım işçisi de tarlada pamuk toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Son günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığını belirten tarım işçileri, “Sıcak hava, pamuk toplama işini daha da zorlaştırıyor” dedi.

Adana’da pamuk hasadı devam ediyor. Pamuk hasadını ağırlıklı olarak makinelerin yaparken, makinelerin giremediği engebeli, taşlı veya küçük arazilerdeki hasadı ise tarım işçileri gerçekleştiriyor. Güneşin altında sabahtan akşama kadar pamuk toplayan tarım işçileri, son günlerde hava sıcaklığının biraz daha arttığını belirterek, sıcak havada pamuk toplamanın daha zor olduğunu anlattı.

Tarım işçilerinin zorlu mesaisinin gün aydınlanmadan başladığını belirten 60 yaşındaki Yahya Solmaz, “Sabah serinliğinde çok hızlı çalışarak işi hafifletmeye çalışıyoruz. Çünkü Çukurova’da güneş doğduktan sonra başlayan sıcak havada çalışmak çok zor. Şuanda pamuk topluyoruz, pamuğun tozu vücudumuzu yaktığı için her yerimizi kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden sıcak altında daha fazla bunalıyor ve daha fazla terliyoruz. Pamuk işçilerine topladıkları pamuk kadar yevmiye veriliyor. Şuanda 100 kilo pamuk topladığımda 50 TL yevmiye kazanıyorum. Eğer 200 kilo pamuk toplarsam günlük 100 TL para kazanıyorum” dedi.

HER İNSAN GÜNEŞ ALTINDA ÇALIŞMAYA DAYANAMAZ

Sıcak altında tarlada çalışmanın çok zor bir iş olduğunu altını çizen Solmaz, “Belki de tarlada yapılacak en zor iş pamuk toplama işidir. Çünkü, sıcak altında dikkatli bir şekilde toplanması gerekiyor. İçine yaprak veya çöp karışmaması gerekiyor. İş yaparken sıcak ayrı, tozu ayrı yakıyor. Bu kadar zor bir işin daha büyük kazancı olması gerekiyor. Her insan tarlada pamuk toplayamıyor. Çok hafif bir ürün olduğu için sabahtan akşama kadar 200 kilo ürün toplamak çok zor oluyor. 200 kilonun altına düşüncede aldığımız yevmiye ailemizin nafakasına yetmiyor” diye konuştu.

Share
238 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.