logo

Park etmesini bilmiyoruz

Bu hafta Trafik Haftası. Bazı önemli ve hassas konuları daha fazla özen gösterilmesi dikkat edilmesi için çeşitli haftalar kutluyoruz. Bu önemli noktalardan bir tanesi de Trafik Haftası. Aslında trafik hayatı kolaylaştıran ve zorlaştıran hususları en başında geliyor. Birçok planlamamızı trafiğe göre yapıyoruz. Ve çoğu zaman bunun farkına dahi varamıyoruz.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Trafik Haftasında trafik kurallarına uyan sürücülere ödül verilecek, trafik kazalarının nasıl bir anda meydana geldiğini gösteren videolar izletilecek, öğrenciler yazmış oldukları en iyi trafik şiiri ve kompozisyonları için ödüllendirilecekler.
Fakat bunlar gün içerisinde yaşamış olduğumuz trafik sorunları da çözmüyor ortadan kaldırmıyor. Tamam; Trafik Haftasını kutlayalım, hem de en iyi şekilde kutlayalım. Fakat kutlamakla da kalmayalım, trafikte yaşamış olduğumuz, karşılaşmış olduğumuz sorunlarında çözümü noktasında paylaşımlarda bulunalım.
Trafik sorunu günümüzü en büyük sorunlardan başında geliyor ve giderek bu sorun daha da büyüyor. Bundan dolayı trafikte yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi noktasında kesinlikle çok büyük adamların atılması gerekiyor. Fakat bu adımlar atılmadan önce de pek çok sürücünün kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. 
Şunu bir kere kabul etmek gerekiyor ki; bizler maalesef araçlarımızı nereye ve nasıl park edeceğimizi bilmiyoruz. Yaşamış olduğumuz trafik sorununu başımımızı biraz yerden kaldırıp etrafa bakabilirseniz pek çok sürücünün aracını hatalı bir şekilde park ettiğini rahatlıkla görebilecektir.
Cadde kenarında park etmiş olduğumuz araçlar nedeniyle adeta trafik felce uğruyor, ara sokaklara park ettiğimiz araçlarımız ise o sokağa saatlerce trafiğe kapatmış oluyor. Yine bazı büyük otoparklarda dahi çevremizdeki insanlara büyük bir trafik sorunu yaşatıyoruz. Çünkü araçlarımızı tek kişilik araç yerine değil, 2 araçlık bölümün tam ortasına park ederek kendimizden sonra gelecek sürücülere yer bırakmamış oluyoruz.
Kaldırımlarda yaşanan trafik sorunu ise aslında çok daha zor bir konu. Çünkü insanlar adeta birer otoparka dönüşen kaldırımlarda yürüyemiyor. Pek çok sürücü otopark ücreti ödememek için araçlarını ara sokaklara park ediyor. Fakat sokakların dar olması nedeniyle araçlarını kaldırımlara park ediyor. Bu nedenle yayalar özellikle ara sokaklarda kaldırımlarda yürüyemiyor. Çıkıp yok ortasında yürümek zorunda kalıyor.  Bu da o anda ara sokaktan geçmeye çalışan sürücülerin tepkisine neden oluyor.
Ana caddelerde ise yol kenarında bırakılan araç park alanları doğduğu zamanlar hemen yan tarafında 21 araç daha fark edilerek ana caddede ki trafik akışını yavaşlatmaya başlıyorlar. 
Kısaca özetlemek gerekirse kullanmış olduğumuz araçları park etmesini çok iyi bilmiyoruz. Ara sokaklarda kaldırımları yayalardan uzaklaştırıyoruz, ana caddelerde oluşturduğumuz 2. araç sırasıyla da o sırada ana cadde üzerinde trafiğin aksamasına neden oluyoruz. İşte trafikte yaşanan tüm sorunların kaynağına baktığımızda büyük çoğunlukla park sorunu olduğunu görüyoruz. Bu nedenle insanlarımıza bu konuda daha çok eğitim vermemiz ve bilinçlendirme yapmamız gerektiğine inanıyorum.
Elbette trafik sorunları sadece bunlarla sınırlı değil. Bunu ben de biliyorum. Fakat ortada duran bir sorunun çözümü için belli bir yerden başlamak gerekirse, Adana’da trafik sorununu çözme noktasında ilk olarak sürücülerin kullanmış oldukları araçları doğru yerlere, doğru bir şekilde park edip etmediğini kontrol edip, yanlış yerlere, yanlış bir şekilde park eden kişileri de çevre bilincini en iyi şekilde aşılamak gerekiyor.
Unutulmamalıdır ki; ana cadde, ara sokak ve AVM’lerin otoparklarını ne kadar doğru kullanılırsa o bölgede yaşanan trafik sorununda belli ölçülerde düzelmeler yaşanır.

Share
406 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.