Adana Güney Haber

PATLAMAYA HAZIR BOMBA

PATLAMAYA HAZIR BOMBA
343 views
19 Ekim 2021 - 12:49

Karataş limanında 6 aydan bu yana içerisinde toplamda 350 Bin ton ham petrolün bulunduğu iki gemi beklemeye devam ediyor. Gemide bulunan mürettebatlar mürettebat maaşını alamadığı için gemiyi terk ederken gemide sadece şu anda gemi kaptanı gönüllü olarak bekçilik yapıyor.

(HABER MERKEZİ)-Karataş limanında 6 aydan bu yana içerisinde toplamda 350 Bin ton ham petrolün bulunduğu iki gemi beklemeye devam ediyor. Gemide bulunan mürettebatlar mürettebat maaşını alamadığı için gemiyi terk ederken gemide sadece şu anda gemi kaptanı gönüllü olarak bekçilik yapıyor.

6 aydır Karataş Limanında bekleyen ve içinde 350 Bin ton ham petrolün bulunduğu iki geminin bekleyişi sürüyor. Gemiye gönüllü bekçilik yapan Gemi Kaptanı Abdullah Karatepe, maaş alamadıkları için kendilerine Karataş’ta bulunan esnafların ve balıkçıların destek olduklarını ifade ediyor.

Bir firmadan kiralanan iki atık toplama gemisi kiralama süresi sona ermesine rağmen firmaya teslim edilmedi. Geminin sahibi olan firman gemileri kiralayan firma hakkında hukuki süreç başlatma sınavına rağmen söz konusu firma 350 Bin ton ham petrolün bulunduğu 2 ayrı gemiyi Karataş limanında bekletmeye devam ediyor.

İKİ GEMİ DE ESKİ VE ŞU ANDA BATMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA Gemi kaptanı Abdullah Karatepe, gemilerde bulunan ham petrolün biz sigara izmariti ile dahi alev alabileceğini ve bunun da çok büyük bir tehlike olduğunu söyleyerek; “Gemileri hiçbir şekilde terk edemiyorum. Gemide benden başka herhangi bir mürettebat kalmadı bende maaş almadan 9 aydır çalışıyorum ama burada gönüllü olarak beklemeye devam ediyorum. Bana limanda bulunan balıkçılar, çevre esnafı ellerinden gelen yardımı göstermeye çalışıyor evlerinde yemek getiriyor ve benim yemek ihtiyacını karşılamaya çalışıyorlar. Ortada çok büyük bir tehlike var buranın Alev alması demek limanın da yanması demek ben burada hem Karataş’ın herhangi bir zarar görmemesi balıkçı teknelerinin zarar görmemesi ve çevre felaketi yaşanmaması için gönüllü olarak bekliyorum.” Diye konuştu.

SIZINTI OLURSA ÇEVRE FELAKETİ OLUR

Meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı karşısında neler yapabileceği konusunda bilgi sahibi olmadığına da dikkati çeken Kaptan Karatepe; “Gemide başlayacak herhangi bir sızıntı karşısında neler yapabileceğimi biliyorum. En azından zararı en aza indirme noktasında müdahale etmek için gözünü kırpmadan burada bekliyorum ancak bu işe son verilmesi için de sürecin hızlandırılması gerektiğini ve burada çok büyük bir tehlikenin olduğunu tüm yetkililerin bilmesini isterim. Burada bulunan gemilerin içindeki ham petrol bir terör saldırısı için dahi kullanılabilir. Aynı zamanda az önce de dediğim gibi burada meydana gelebilecek bir sızıntı büyük bir çevre felaketine de neden olabilecektir.” İfadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu