logo

Petrol istasyonlarının izni yok

Oto yıkamacı esnafı isyanda… Petrol istasyonlarına konulan oto yıkama makinaları ile kayıt dışı yıkama yapıldığını iddia eden oto yıkamacılar, bu duruma çözüm bulunmasını istedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Oto yıkamacı esnafı isyanda… Petrol istasyonlarına konulan oto yıkama makinaları ile kayıt dışı yıkama yapıldığını iddia eden oto yıkamacılar, bu duruma çözüm bulunmasını istedi.

Petrol istasyonlarına kurulan oto yıkama makineleri nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini ifade eden oto yıkamacılar, petrol istasyonlarında oto yıkama işlemine yasal düzenleme getirilmesini istiyor. Araçlarını petrol istasyonlarında yıkatan kişilere herhangi bir fiş veya fatura verilmediğini kaydeden oto yıkamacılar, bu durumun kayıt dışı ekonomiye neden olduğunu ileri sürdü.

Oto yıkama sektöründeki pastanın her geçen gün daraldığını kaydeden oto yıkamacı Ali Rıza Dikişçi, “Bizler sadece oto yıkama ve cilalama yapıyoruz. Onun dışında herhangi bir şeye karışmıyoruz. Fakat petrol istasyonları son zamanlarda bizim işimizi elimizden almaya başladı. Önce istasyonlara yıkama makineleri, şimdi de süpürge, köpük ve basınçlı su makinelerini konulmaya başladı. Bu makinelerin hepsi 1 – 2 TL ile çalışıyor. Bu yöntem ucuz olduğu için insanlara daha cazip geliyor. Fakat burada insanların bu makinelere atmış olduğu para karşılığında her hangi bir fiş veya fatura verilmiyor. Bu yüzden burada bir kayıt dışı ekonomi söz konusudur” diye konuştu.

PETROL İSTASYONLARINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ

Petrol istasyonlarında oto yıkıma işlemine acilen bir düzenleme ve kısıtlama getirilmesi gerektiğini kaydeden Dikişçi, “Elbette insanların acil durum karşısında araçlarını petrol istasyonlarında yıkanabilir. Fakat bu işlem bizlerin işine taş koymayacak seviyede olmalı. Bu durumda bizler iş yeri kirasını, personelimizin maaşını, vergimizi, elektrik ve su faturalarımızı ödeyebilmemiz için oto yıkama ücretlerine sürekli zam yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da müşteri kaybına yol açıyor. Bu işi ya oto yıkamacılar yapmalı ya da petrol istasyonları yapmalı. Şuanda büyük bir adaletsizlik var ortada. Çünkü onlar hiçbir vergi ödemeyen, mevcut işyerlerinin üzerinde oto yıkama hizmeti verirken, bizlerin vergi ödeyerek onlarla rekabet etmesi her geçen gün zorlaşıyor. Bu nedenle petrol istasyonlarında yapılan oto yıkama işlemini bir sınırlama getirilmesi gerekiyor.” dedi.

Share
265 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.