Adana Güney Haber

PORTAKAL KABUĞU EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

PORTAKAL KABUĞU EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
98 views
28 Aralık 2021 - 23:33

Türkiye’nin önemli narenciye üretim merkezlerinden olan Adana’da portakal hasadı devam ederken, portakalların kabukları da ekonomiye kazandırılmaya devam ediliyor. Reçel ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılan portakal kabuğunun kilogramı 15 liradan alıcı buluyor.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’nin önemli narenciye üretim merkezlerinden olan Adana’da portakal hasadı devam ederken, portakalların kabukları da ekonomiye kazandırılmaya devam ediliyor. Reçel ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılan portakal kabuğunun kilogramı 15 liradan alıcı buluyor.

Türkiye’de tarımın kalbi olan Çukurova’da her yıl tonlarca portakal kabuğu ekonomiye kazandırılıyor. Portakalın iç meyvesi meyve suyu veya daha farklı alanlarda değerlendirilirken kabuğu ise kurutularak ekonomik değer oluşturmaya devam ediyor. Çok sayıda kişi için ek bir gelir kapısı olan portakal kabuğu kurutma işlemi, portakal hasadı sona erene kadar devam ediyor.

Portakal kabuğu kurusuna çok fazla talep olduğunu söyleyen İsmail Ağaroğlu; “Portakal kabuğunun kurusu gerek iç piyasada gerekse de dış piyasada çokça talep gören ürünler arasında yer alıyor. Portakal hasadının başlaması ile birlikte hazırlanmaya başlanan portakal kabuğu kurusu, hasat sona erene dek devam ediyor. Vatandaşlarımızın kurutarak getirdiği portakal kabuğunu biz alıyoruz. Kabukların ayrımını yaptıktan sonra yurt içi ve yurt dışına satıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda alanda kullanılıyor

Portakal kabuğu kurusunun çok değişik alanlarda kullanıldığını belirten Ağaroğlu; “Portakal kabuğu kurusu, ilaç, kozmetik, gıda alanlarında büyük talep görüyor. Portakalın kendisi bahçede 2 liraya satılırken kabuğu 15 liraya kadar alıcı buluyor. Çukurova genelinden alımlar yapıyoruz. Portakal, sadece meyvesi yenip suyu içilen bir ürün olmanın ötesinde kullandığımız birçok farklı üründe de ham madde olarak kullanılmaya devam ediliyor.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu