logo

Poseidon Yumurtalık’ta kalacak

Deniz Tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği mozaik Yumurtalık Belediye Başkanlığı’nın girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun öngörüsü ile yerinde sergilenmesine karar verildi.
ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık bir buçuk yıl önce Roma dönemine ait hamamın soğukluk odası bölümünde bulunan Yunan mitolojisindeki deniz tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği mozaik Yumurtalık Belediye Başkanlığı’nın girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun öngörüsü ile yerinde sergilenmesine karar verildi.
Poseidon Mozaiği Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve Adana Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde Yumurtalık Belediye Başkanlığınca gerekli koruma tedbirleri alınarak sergilenmeye başlanacak.
Belediye Başkanı Türkeş Filik yaptığı açıklamada, tarih öncesi medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ilçenin tarihi varlıklar açısından oldukça zengin olduğunu belirterek, “Hala geçen zamana inat ayakta durmayı başaran Deniz (kız) Kalesi, Kara (ayas) Kalesi ile Süleyman Kulesi tarihe tanıklık eden taşınmaz kültür varlıklarımızdan ve aynı zamanda ilçemizin sembollerindendir. Bu bilinen kültür varlıklarının yanı sıra gün yüzüne çıkmayan birçok eser de hala keşfedilmeyi beklemektedir. Yaklaşık bir buçuk yıl önce yapılan çalışmalarda tespit edilen Yunan antik deniz tanrısı Poseidon Mozaiği gibi. Bu mozaiği, koruyamazsınız diyerek Adana’ya taşımak istediler ancak biz ilçemizin zenginlikleri ilçemizde kalsın anlayışı ile yaptığımız çalışmalar neticesinde Poseidon Mozaiği’nin ilçemizde kalmasını ve yerinde sergilenmesini sağladık. Hemşehrilerimize hayırlı olsun. İnşallah ilçemize uzun dönemde açık hava müzesi kazandırarak ilçemizde daha önce bulunan ve bundan sonra tespit edilecek tarihi varlıkları ilçemizde sergileyeceğiz” dedi.

 

Share
457 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.