Adana Güney Haber

Ramazan’da ekmek israf ediliyor

Ramazan’da ekmek israf ediliyor
136 views
13 Nisan 2021 - 0:52

Ramazan ayında çeşit çeşit yapılan pideler oruç tutanların iştahını kabartırken, fazla alınan ekmekler israf oluyor. Ramazan ayında ekmek israfının arttığını öne süren fırıncılar, insanların bu duruma dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

(HABER MERKEZİ)-Ramazan ayında çeşit çeşit yapılan pideler oruç tutanların iştahını kabartırken, fazla alınan ekmekler israf oluyor. Ramazan ayında ekmek israfının arttığını öne süren fırıncılar, insanların bu duruma dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan araştırmalar Ramazan ayında ekmek israfının arttığını gösteriyor. Adana’da Ramazan ayında ekmek israfının arttığını öne süren fırıncılar, “İnsanlar evine ekmek alıyor ancak iftar yemeğini evinde değil de misafirlikte yiyor. Alınan ekmek ise çöpe gidiyor. Ayrıca yine insanlar açken daha çok iştahlı oluyor ve akşam iftar yemeği için 2 ekmeğe ihtiyacı varsa 3 tane alıyor. Alınan fazla ekmek ise yine çöpe gidiyor. Her gün binlerce ekmek çöpe gidiyor. Milli servet göz göre göre buhar olup, uçuyor. Vatandaşlardan ekmeğini, pidesini yeteri kadar alması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ramazan ayında yiyecek tüketiminin azalması gerekirken aksine artması, bir ibadet ayı olan Ramazan ayında israfın üst düzeye çıkmasının düşündürücü olduğunu söyleyen fırıncı esnafı Kamil Yıldırım, “Ramazanda insanların ihtiyacı kadar evine yiyecek alması gerekiyor. Hatta daha az almalı. Çünkü Ramazanda oruç münasebetiyle daha az yemek tüketilmesi gerekiyor. Ramazan ayında insanların kıtlıktan çıkmış gibi davranması davranmaması gerekiyor.” dedi.

Bu mübarek ayda özellikle ekmeğin israf edilmesinin son derece yanlış olduğunu söyleyen fırıncı esnafı, “Sonuçta bizler ekmek yaparak satıyoruz. Müşterimize sana bu kadar ekmek çok diyemeyiz. Ancak bunu durumunu ilgili makamlarca sık sık insanlara hatırlatılması gerekiyor. Aksi takdirde ekmek israfı devam eder gider.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -